АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Фирми за облекло затварят
Отчитаме 12% спад на продукцията от сектор "Облекло и текстил" съобщи председателят на Българската асоциация на производителите и износителите на облекло и текстил (БАПИОТ) Радина Банкова, в интервю за 24 часа онлайн . Между 5 и 10% от фирмите са прекратили дейността си. Най-голямото понижение на продукцията има при облеклото - близо 60%, заради затворените големи магазини по време на ограничителните мерки в връзка с пандемията. Данните са за 2020 г. спрямо 2019 г. Затворили са сновно фирми, свързани с производството на мъжки и дамски официални облекла, които са и сред най-високотехнологичните за сектора.
Заради Covid кризата производството на текстил и облекло в страната отбелязва спад с 15% в сравнение с 2019 година. 90 на сто от българските производители са експортно ориентирани и търпят най-тежките последствия от пандемията. Това твърдяха на годината от бранша и настояват държавата да подпомогне сектора с поръчки. Огромната част от българските текстилни предприятия работят с партньори в Германия, Франция и Италия, които са сред най тежко засегнатите от кризата. Резултатът според Миглена Христова, собственик на русенска компания в сектора:
„Преди година бяха затворени фабрики и магазини, затвориха и търговските центрове. Точно тогава ние от сектора изнасяхме готова лятна продукция, която не се продаде". Така спадът в поръчките и цените през миналата година е около 30 процента, изчисляват в региона Заради удара на кризата от бранша настояха за повече държавни поръчки.
„Българските текстилни предприятия бързо се преориентираха в производство на маски и защитни облекла, за да отговорят на нуждите на обществото в този момент. Това временно решение обаче вече е крайно недостатъчно, за да функционира цял отрасъл от икономиката, особено спрямо последните тенденции в Европа и евентуалната забрана на употребата на текстилни маски“, казва изпълнителният директор на браншовата асоциация Йордан Беловодски.
Традиционният за страната ни отрасъл формира 11 процента от износа или около 4 милиарда лева годишно и създава 12 процента от добавената стойност в индустрията.
Tweet |
|