АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


ОИСР предоставя препоръки за политики за ускоряване на кръговия преход на София, като се основава на своята рамка с три стълба — хора и фирми, политики и места.


"Доказателство за значението на Германия като водещ външноикономически партньор на България са ускорените темпове на нарастване на търговския стокообмен, както и сериозното присъствие на германски компании, опериращи на българския пазар и развиващи бизнес у нас", изтъкна икономическият министър.


Спрямо вида и големината си те ще получат между 15 000 лв. и 150 000 лв. за нови машини, съоръжения, оборудване, инструменти и специализиран софтуер. Целта е да станат по-конкурентоспособни и да подобрят пазарното си представяне.


Използването на производствения капацитет на компаниите в сектора на гражданското строителство в Германия се е повишило на 72,6 на сто през март от 70,1 на сто през февруари.


Смартфоните и компютрите ще бъдат изключени от обхвата на реципрочните мита, обявени от президента на САЩ Доналд Тръмп. Това сочат нови насоки, издадени от Службата за гранична и митническа охрана на САЩ, предаде Си Ен Би Си.


На срещата стана известно, че повече от 50% от БВП на България се създава от предприятия, които активно използват интелектуална собственост, включително патенти, търговски марки и географски означения.


За пръв път българската мебелна промишленост участва с национален щанд в Минало. В изложението ще се включат 8 фирми от сектора: Валиян, Джи.отто Ливинг Софа, Е енд Д Логистик, Ет Елимекс – Иван Радевски, Квадрат дизайн, Колорадо-АВС, Мебели Драги, Мела.


До 2 май ще бъдат разгледани възможностите за подобряване позициите на страните по споразумението между българските компании "Булгаргаз“, "Булгартрансгаз“ и турската "Боташ“. За това се договориха в Баку министърът на енергетиката Жечо Станков и турският му колега Алпарслан Байрактар, които участваха в 11-та министерска среща на Консултативния съвет за Южния газов коридор.


Когато "Либхер" започна първото си производство, подизпълнители бяха чужди компании. В момента над 80-90% от техните доставчици и подизпълнители са български компании.


Все по-трудно се разплащат фирми в строителството, земеделието и транспорта, показват данните на Allianz Trade. Расте рискът за експортно ориентираните български компании, алармират още експертите.