АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Фирми: Лукойл, Адванс, концесии на пристанища
Райфайзенбанк (България) ЕАД придоби пълния пакет от акции на Райфайзен Лизинг България, като по този начин стана едноличен собственик на лизинговото дружество. Банката притежаваше 24.5% от капитала, а останалите 75.5% се държаха от Райфайзен-Лизинг Интернешънъл ГмбХ. Сделката е вписана в Търговския регистър заедно и с промененото име на дружеството – Райфайзен Лизинг България ЕООД. Придобиването на целия капитал от страна на Райфайзенбанк няма да промени модела на управление на дружеството. Той е част от общата групова стратегия за опростяване на структурите. Запазва се и досегашното управление на Райфайзен Лизинг в лицето на Николай Христов и Васил Кошничаров.
В Търговския регистър са вписани промени в управителните органи на „Лукойл Нефтохим Бургас” АД. Илшат Шарафутдинов, заемащ длъжността главен инженер – първи заместник-председател на управителния съвет на „Лукойл Нефтохим Бургас“ е избран за председател на управителния съвет и представляващ дружеството.
Към края на октомври 2016 г. Адванс Терафонд АДСИЦ притежава 232 037 дка земеделска земя и 139 дка градска земя. Купени са 382 дка земеделски земи при средна цена 828 лв/дка. През месеца няма продажби на земеделски земи, а от началото на годината са продадени общо 6539 дка при средна цена 1297 лв/дка. Общата стойност на продадените земи от началото на 2016 г. възлиза на 8.4 млн лв. Отделно през 2016 г. общо са договорени 14 696 дка за продажба на разсрочено плащане при средна цена 1500 лв/дка. На 1 октомври започна новата стопанска 2016-2017 година. Очакваните приходи са 6 429 380 лв., от които авансово вече са събрани 36.5%. За стопанската 2015-2016 г. са събрани 80.4% от дължимите вземания, a за 2014-2015 г. - 95.5%. От началото на 2016 г. книжата на Адванс Терафонд АДСИЦ са добавили 1.57% до 2 лв. за брой. С това акциите на дружеството се нарежда на втора позиция сред най-слабо представилите се компании от SOFIX.
Министерството на транспорта подготвя концесии на всички пристанищни терминали по река Дунав. Подготвят се правни анализи за пристанищните терминали Видин-център, Русе-изток - 1, Русе-изток - 2, Русе-запад и Зимовник - гр. Русе. Открита е и процедура за концесия за терминала Видин-юг, който е предвиден за отдаване на частен оператор от държавата за срок от 35 години. Ако прегледът на инфраструктурата и финансовите показатели покажат, че за евентуално концесиониране има правни пречки или решението не е целесъобразно, държавата може и да се откаже от идеята. На концесия досега са отдадени още пристанищата в Лом, терминалът Видин-север заедно с фериботния комплекс и Никопол. В момента върви процедура и за концесиониране на летище София. Периодът за събиране на оферти беше променен - от 20 ноември на 14 декември. Частен оператор управлява другите две големи летища - във Варна и Бургас. През последните 2 години е започнала подготовката и концесионирането на 12 обекта от транспортната инфраструктура. Освен за летище София открити са процедури и за аерогарата в Пловдив, както и за интермодалния терминал за Южна България, отново в Пловдив. След решение на правителството беше сключен договор за летището в Горна Оряховица. Срокът на договора е 35 години. Концесионерът ще инвестира над 32 млн. лв., от които 22.4 млн. лв. ще трябва да се вложат още през първите 4 години от периода. Приходите от концесионна дейност за периода ноември 2014 - ноември 2016 г. са малко над 68 млн. лв.
Източник:фирми
Tweet |
|