АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Фирмите отделят по 5% за иновации
Силвия Стоядинова
През 2013 компаниите, ориентирани към иновации, ще продължат да се увеличават. Въпреки това Законът за инвестициите, както и Законът за eмиграцията трябва да бъдат промени и да са в много по-голяма степен ориентирани към привличане на високо специализирани специалисти. В противен случай България по-скоро ще остане в една неприятна сива зона, в която ще получава най-ниско квалифицираните кадри. Това коментира за EconomyNews.bg Руслан Стефанов - координатор на група Иновации.bg към фондация "Приложни изследвания и комуникации".
Към момента по думите на Стефанов частният сектор за научноизследователска и развойна дейност е много по-ефективен от държавния и дава по-големи възможности. Фирмите у нас средно отделят между 3 и 5% за иновативни продукти, докато в други европейски държави този процент достига 10 и повече процента.
Законите за инвестиции непрекъснато, навсякъде по света търпи се променят. Наблюдава се динамика, защото там конкуренцията е брутална и човек трябва да може да реагира изключително бързо. По отношение на получаването на гражданство, това мисля , че го има в доста страни по света при дадени критерии. Според мен трябва да се говори обаче освен за обем на инвестициите и за допълнителни облаги, които получава българското общество, например при привличане на високоспециализирани специалисти, задържането им и т.н. Иначе аз твърдо вярвам, че Законът за инвестициите и по принцип Законът за eмиграцията трябва да се промени и трябва да е много по-насочен към привличане на високо специализирани специалисти. Защото така както е в момента той, през погледа на европейското законодателството, миграцията и Шенген, България по-скоро ще остане в една сива зона на получаващата най-ниско квалифицираните кадри, което едва ли искаме да се случва.
Ще се увеличат ли според вас компаниите, които искат да аутсорсват в България ? Те непрекъснато се увеличават. Въпросът е, че в тази криза България получи нови конкуренти, заради намаляването цената на труда и на изток и на Балканите. И това, с което ще трябва да започнем е, да се съревноваваме са нови структури като София Тех Парк, по-добра бизнес среда и т.н. Изискванията стават все по-трудни, не е достатъчно да разчитаме само на ниското заплащане и това ще се усети, тъй като дори китайските инвеститори вече смятат, че разходите за труд стават съизмерими с тези, които са в Китай, така че конкуренцията става много голяма. Какви са прогнозите ви за инвестиционните практики на през 2013 година. ? По-добра ли ще е идващата година от 2012? Аз мисля, че инвестициите отиват нагоре. Едно е сигурно. 2010 година беше дъното в това отношение, но непрекъснато вървим към едно все по-голямо и съществено увеличаване на инвестициите. Не само български предприятия инвестират, но най-вече наблюдава се развитие на самия сектор за научноизследователска и развойна дейност при това от частните компании. Това е факт. Частният сектор за научноизследователска и развойна дейност е много по-ефективен от държавния и дава много по-големи възможности. Например в ИКТ вече имаме специализирани компании, които работят като хъбове - тоест предлагат услуги за другите ИКТ компании, специализирали са се в тези дейности. Има такива, които са специализирани в европейски фондове и организират дейността.Tweet |
|