АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Петкова обясни, че е в сила т.нар. минимален глобален данък и банките вече ще заплащат 15% данък – 10% корпоративен данък и още 5% данък. При обсъждането банките предоставиха информация, че плащанията им за 2025 г. ще бъдат в размер на 1,125 млрд. лева.
Това е 15% данък за големите международни компании, работещи в страната, който трябва да влезе в сила от януари. Това съобщи министерството на финансите на фона на усилията за увеличаване на непетролните приходи в бюджета, предаде Ройтерс.
Парламентът прие закон за увеличаване на дневния данък върху краткосрочните наеми и хотелските нощувки, както и за въвеждане на такси за посетители, пристигащи с круизни кораби. От следващата година дневният данък върху краткосрочните наеми се увеличава от 1,5 евро на 8 евро в туристическия период от април до октомври.
Парите за пенсии по втория стълб, в който внасят 8,2 милиона служители, се инвестират на фондовия пазар. Поради политическата нестабилност 2 милиарда леи от тези пари бяха загубени за една седмица. Това означава, че всеки от данъкоплатците в Румъния има с 250 леи (100 лв.) по-малко в сметката си, пише Диджи24.
Сред страните от ЕС през 2022 г. най-малък е бил приносът на компаниите под чуждестранен контрол в икономиката на Франция (16 процента), следвана от Германия и Италия (по 17 процента).
Най-бързи се оказаха общинарите в Добрич, които вече приеха увеличение на данъците върху имотите и автомобилите, както и лицензите на таксиметровия транспорт на територията на общината.
Законовите регулации и изисквания за въвеждане на ESG* политики и активности сред българския бизнес, са основният фактор, който кара компаниите да стават по-устойчиви и да се интересуват от темата. Това посочват 44% от фирмите, участвали в първото голямо и цялостно проучване по темата корпоративна устойчивости у нас.
Близо половината от всички производствени компании (47,7 на сто), участвали в допитването през октомври, съобщават за липса на поръчки. Най-засегнати са фирмите от основните производствени сектори като машиностроене, металургия и електротехническа промишленост.
Той касае търговския спор с ЕС след решението на Брюксел да наложи митнически такси върху електрическите автомобили, внасяни от азиатската страна. Въпреки позицията на Германия, Брюксел реши да добави към вече съществуващия данък от 10% допълнителна такса от до 35% върху китайските електрически автомобили.
Както вече бе съобщено Китай въведе нови антидъмпингови мерки срещу вноса на бренди от ЕС, съобщи министерството на търговията в Пекин, цитирано от Ройтерс. По същество Китай ще изисква от компаниите да внасят пълна митническа гаранция под формата на депозит за целия внос, който осъществяват, посочва Франс прес.