АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Почти всички основни хранителни продукти, плодове и зеленчуци поскъпват на борсите у нас, показват данните от тазседмичния бюлетин на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ). Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява движението на цените на хранителните стоки на едро в България, през седмицата се повиши с 0,45 процента до 2,214 пункта.
В сила остава спирането на 55 процента от финансирането на три програми в рамките на прилагането на политиката на сближаване на ЕС, както и забраната за поемане на ангажименти от страна на Евросъюза към унгарските държавни структури.
Средният наем на миланската улица "Монтенаполеоне" се е повишил до 20 000 евро на квадратен метър (в сравнение с 19 537 евро на квадратен метър в горната част на "Пето авеню").
Австрийската национална банка публикува по-песимистична прогноза за развитието на националната икономика в сравнение с прогнозата през септември. Очакванията са през 2024 година БВП да намалее за втора поредна година, като прогнозата е за спад с 0,9 процента.
Цената на кравето сирене се вдига с 1,4 на сто до 11,76 лева за килограм, а на кашкавала тип "Витоша" - с 0,5 на сто до 17,39 лева за килограм. Киселото мляко (3 и над 3 процента масленост) е нагоре с 2,9 на сто и се купува по 1,29 лева за кофичка от 400 гр.
Петкова обясни, че е в сила т.нар. минимален глобален данък и банките вече ще заплащат 15% данък – 10% корпоративен данък и още 5% данък. При обсъждането банките предоставиха информация, че плащанията им за 2025 г. ще бъдат в размер на 1,125 млрд. лева.
Германската централна банка намали прогнозата си за растеж за следващата година до 0,2 процента от 1,1 процента, които прогнозира през юни. Също така се отбелязва, че сега се очаква икономиката да се свие леко тази година - с 0,2 процента - когато преди това очакваше растеж от 0,3 процента.
Това е 15% данък за големите международни компании, работещи в страната, който трябва да влезе в сила от януари. Това съобщи министерството на финансите на фона на усилията за увеличаване на непетролните приходи в бюджета, предаде Ройтерс.
Парламентът прие закон за увеличаване на дневния данък върху краткосрочните наеми и хотелските нощувки, както и за въвеждане на такси за посетители, пристигащи с круизни кораби. От следващата година дневният данък върху краткосрочните наеми се увеличава от 1,5 евро на 8 евро в туристическия период от април до октомври.
„Причината да се срещаме с производителите на храни, с фермерите и с представителите на търговските вериги е, че решението ни да намалим ДДС от 10 на 5 процента и от 20 процента на 19 ще струва на държавната хазна почти 300 милиона евро. Вложихме 300 милиона евро на олтара на родината, за да може народът да плаща по-малко за храна“, каза премиерът Фицо.