EUR 1.9558
USD 1.8824
CHF 2.1037
GBP 2.3574
CNY 2.5792
you tube
mobile version

Фирми:ЧЕЗ, Унипер, Булгаргаз-Боташ

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Фирми:ЧЕЗ, Унипер, Булгаргаз-Боташ

mail11:30 | 12.08.2024прегледи 585 коментарикоментари 0


Чешката енергийната компания ЧЕЗ (CEZ) съобщи, че нетната ѝ печалба през първата половина на годината възлиза на 21,1 милиарда чешки крони (912 милиона долара), което е спад от 5 на сто на годишна база, предаде Асошиейтед прес. От ЧЕЗ обясняват резултата с по-ниските печалби от търговията с електроенергия и въздействието от поддръжката на двете атомни електроцентрали, чиито оператор е компанията.

ЧЕЗ заяви, че очаква нетната печалба за цялата година да достигне общо от 25 до 30 милиарда чешки крони. Чешката държава държи почти 70 на сто дял в компанията. Нетната печалба на ЧЕЗ за 2023 г. бе 29,6 милиарда чешки крони, което представляваше спад с повече от 63 на сто спрямо предходната година, когато компанията отбеляза рекордна печалба.

Основният производител на електроенергия в страната отдаде спада на внезапния данък върху печалбите, въведен с покачването на цените на енергията. През 2022 година печалбата на енергийната компания скочи нагоре поради огромното покачване на цените, причинено от руската инвазия в Украйна, по-високите печалби от търговията с електроенергия на външните пазари и високата експлоатационна надеждност на нейните електроцентрали. Това доведе до рекордни дивиденти от 145 чешки крони на акция.

ЧЕЗ по-рано обяви, че очаква дивиденти между 39 и 52 крони на акция тази година.

-------------------------

Енергийната компания "Унипер" (Uniper), която беше спасена от Германия благодарение на държавна помощ за милиарди евро по време на енергийната криза, възнамерява да изплати над 3,4 милиарда евро (3,7 милиарда долара) на правителството през идната пролет, предаде ДПА. Базираната в Дюселдорф компания обяви, че е увеличила провизиите си от 2,2 милиарда евро до около 3,4 милиарда евро (3,71 милиарда долара), от които приблизително 540 милиона евро са от реализирани искове срещу руската държавна компания "Газпром експорт" (Gazprom Export).

След арбитражно решение "Унипер" вече може да компенсира средствата срещу искове за щети срещу "Газпром" и да ги използва за плащания на федералното правителство."Точният размер на задължението за плащане ще бъде определен, след като бъдат налични бизнес данните за 2024 г.", каза главният финансов директор на германската компания Юта Донгес. Погасяването е в съответствие с изискванията на ЕС.

"Унипер" изпадна в затруднения през 2022 г., след като Русия първо намали и след това спря доставките си на газ за Германия. Покупките на количества, които да компенсират липсите след спрените руски доставки, струват милиарди. За да предотврати колапса на "Унипер ", германското правителство стана мажоритарен акционер в компанията с дял от над 99 процента.

Правителството е задължено да намали участието си до максимум 25 процента плюс една акция до 2028 г. "Може да се очаква, че федералното правителство ще генерира по-нататъшни приходи от продажбата на своите акции в "Унипер", обясни Донгес.

Главният изпълнителен директор на компанията Майкъл Люис изрази задоволството си от работата от началото на годината: "Курсът е определен към успешно бъдеще за "Унипер". Готови сме да дадем своя принос за ускоряване на енергийния преход", каза той.

-------------------

"Булгаргаз" има неплатена фактура към турската енергийна компания "Боташ" за един месец, която е за 15 млн. долара. Това каза изпълнителният директор на българския обществен доставчик Веселин Синабов на заседание на парламентарната Комисия по енергетика.

Служебният министър на енергетика Владимир Малинов потвърди, че от "Булгаргаз" имат неплатени фактури, но не е сигурен дали са една или две. Той информира, че има писмо от "Боташ" до "Булгаргаз", както една чуждестранна медия е писала тези дни. Писмото е в отговор на искането на българския обществен доставчик да се предоговорят условията по договора между двете компании и е част от кореспонденцията по темата. По думите на Малинов това не означава категоричен отказ да се предоговорят условията по договора.

"Булгаргаз" е направил няколко опита да продаде договорения капацитет, добави служебният енергиен министър. Въпреки първоначално проявения интерес от няколко фирми, накрая нито една не е подала обвързваща оферта. Като последна стъпка българският обществен доставчик е разговарял с фирмите, които се интересуват при какви условия биха подали оферти. Те са отговорили, че условията трябва да са съизмерими с тези на терминалите (пункрове за регазификация на втечнен природен газ - бел. ред.), които се намират в близост.

 


 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg

Общини: Четири истории за успеха

06:58 | 07-08-24 | 2041