АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Общият държавен дълг в световен мащаб е напът да премине границата от 100 трилиона долара през тази година. Досега това не се е случвало, посочва Международният валутен фон (МВФ) в най-новото издание на докладите си, озаглавени "Фискален мониторинг" (Fiscal Monitor), предаде Ройтерс.
Националната агенция за приходите се срещна с производители, преработватели и търговци на череши, за да отговори на въпросите им, свързани със задължителното предварително деклариране на стоки с висок фискален риск.
Фискалният резерв към 31 март е 11 877,9 млн. лв., в т. ч. 9 977,9 млн. лв. депозити на фискалния резерв в БНБ и банки и 1 900,0 млн. лв. вземания от фондовете на ЕС за сертифицирани разходи, аванси и други.
Положителната перспектива отразява очакванията на S&P, че строгият фискален режим ще продължи да намалява държавния дълг, а растежът се очаква да продължи да превишава средното за еврозоната ниво.
Растеж от близо 3% тази година и двуцифрени стойности на инфлацията в България прогнозира екипът на Международния валутен фонд. Бюджетът за 2022 г., приет през февруари, ще доведе до фискален дефицит от около 3% от БВП на касова основа, който е сходен с дефицита от миналата година
Само за месец фискалният резерв се е свил с близо 4 млрд. лева. В края на февруари 2022 г. МФ съобщи, че той е 9.9 милиарда, като от тях 9.6 млрд. се държат в БНБ и в други търговски банки, а 0.3 млрд. лв. са постъпления, очаквани от еврофондовете.
Т.е. ние имаме два пъти по-голям фискален резерв от изискуемото по закона. За социално-икономически мерки от началото на тази година са изплатени 1 млрд. 350 млн. 100 хил. лв. До този момент от началото на пандемията правителството е платило 5,1 млрд. лв. за социално-икономически мерки:
Огромният дефицит отразява усилията на правителството да подкрепи икономиката, засегната тежко от коронавирусната пандемия. Четирите законодателни акта, приети от Конгреса на САЩ през тази година за борба с предизвиканата от Covid-19 рецесия, бяха най-големият фискален отговор на икономическа криза от Голямата депресия през 30-те години на миналия век.
Големият фискален дефицит и дълговете, които нарастваха още преди коронавирусната криза, започнаха да подкопават традиционната кредитна сила на САЩ, заяви агенцията, като в същото време потвърди кредитния рейтинг "ААА" на страната.
Това стана ясно от думите на говорителя на НАП Росен Бъчваров пред Канал 3. Той обяви, че вече е публикуван нов проект за промяна на Наредба Н-18, за касовите апарати. След масовите протести на бизнеса през миналата година, сега държавата предлага на онлайн търговците да издават или обикновен фискален бон, или дигитален такъв.