АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Очакваният отрицателен резултат в размер на 4 млрд. лева по салдото по консолидираната фискална програма (КФП) представлява 2 процента от прогнозния брутен вътрешен продукт на страната.
Държавни разходи в рамките на 40% от БВП и бюджетен дефицит в размер на 3% от БВП са се превърнали в норма за държавните финанси, а не в изключение, а средносрочната фискална рамка и поетите ангажименти дават сигнали за бързо покачване на държавните разходи и високо ниво на бюджетен дефицит
Това са 0,3% от прогнозния БВП и се формира от дефицит по националния бюджет в размер на 1 367,6 млн. лв. Министерски съвет одобри на редовното си заседание доклада за касовото изпълнение на консолидираната фискална програма за първото полугодие на 2024 година.
На база на предварителни данни и оценки се очаква бюджетното салдо по консолидираната фискална програма (КФП) към края на месец август 2024 г. да бъде дефицит в размер на 1,6 млрд. лв. (0,8 % от прогнозния БВП), съобщава МФ.
Месечните заплати на работниците ще се повишат средно с 5,10 на сто през тази фискална година, според проучване сред компании, проведено от март насам от синдикалната група "Ренго" (Rengo), която има около 7 милиона членове.
От началото на годината до 19 март 2024 г. са извършени над 5600 проверки на средства за измерване (СИ) и електронни системи с фискална памет (ЕСФП), използвани в бензиностанциите. От тях над 5000 са проверките на измервателни системи за течни горива (бензиноколонки и газколонки), около 80 - проверките на метанколонки, и над 450 -проверките на ЕСФП.
В тази ситуация фискалната политика трябва да постигне баланс между това да допринесе за намаляване на инфлацията и да не допусне забавяне на възстановяването. Това предполага по-скоро неутрална фискална позиция, отколкото експанзионистичния бюджет за 2024 г., посочват от МВФ.
Рейтинговата компания обосновава оценката си с трайната тенденция на водене от Берлин на разумна фискална политика и ниските разходи за финансиране на работата на държавните институции.
Положителната динамика на гръцкия дълг, ангажимента за фискална консолидация, както и предвиденото рязкото намаляване на държавния дълг като дял от БВП, са сред причините, които агенцията посочва за повишаването на кредитния рейтинг на
Сред основните аргументи за отрицателното становище на асоциацията по бюджета за 2024 г. са, че вместо да търси възможности за фискална консолидация МФ продължава политиката на увеличение на бюджетните разходи, нови бюджетни дефицити, финансирани с нов държавен дълг и дестабилизация на публичните финанси.