АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Очакваният отрицателен резултат в размер на 4 млрд. лева по салдото по консолидираната фискална програма (КФП) представлява 2 процента от прогнозния брутен вътрешен продукт на страната.
Държавни разходи в рамките на 40% от БВП и бюджетен дефицит в размер на 3% от БВП са се превърнали в норма за държавните финанси, а не в изключение, а средносрочната фискална рамка и поетите ангажименти дават сигнали за бързо покачване на държавните разходи и високо ниво на бюджетен дефицит
Това са 0,3% от прогнозния БВП и се формира от дефицит по националния бюджет в размер на 1 367,6 млн. лв. Министерски съвет одобри на редовното си заседание доклада за касовото изпълнение на консолидираната фискална програма за първото полугодие на 2024 година.
На база на предварителни данни и оценки се очаква бюджетното салдо по консолидираната фискална програма (КФП) към края на месец август 2024 г. да бъде дефицит в размер на 1,6 млрд. лв. (0,8 % от прогнозния БВП), съобщава МФ.
Месечните заплати на работниците ще се повишат средно с 5,10 на сто през тази фискална година, според проучване сред компании, проведено от март насам от синдикалната група "Ренго" (Rengo), която има около 7 милиона членове.
От юни нататък ще наблюдаваме бърз спад на инфлацията, каза министърът на финансите на Турция Мехмет Шимшек, като добави, че правителството планира да затегне финансовата дисциплина в рамките на програмата за икономическа стабилизация.
От началото на годината до 19 март 2024 г. са извършени над 5600 проверки на средства за измерване (СИ) и електронни системи с фискална памет (ЕСФП), използвани в бензиностанциите. От тях над 5000 са проверките на измервателни системи за течни горива (бензиноколонки и газколонки), около 80 - проверките на метанколонки, и над 450 -проверките на ЕСФП.
В тази ситуация фискалната политика трябва да постигне баланс между това да допринесе за намаляване на инфлацията и да не допусне забавяне на възстановяването. Това предполага по-скоро неутрална фискална позиция, отколкото експанзионистичния бюджет за 2024 г., посочват от МВФ.
Рейтинговата компания обосновава оценката си с трайната тенденция на водене от Берлин на разумна фискална политика и ниските разходи за финансиране на работата на държавните институции.
Положителната динамика на гръцкия дълг, ангажимента за фискална консолидация, както и предвиденото рязкото намаляване на държавния дълг като дял от БВП, са сред причините, които агенцията посочва за повишаването на кредитния рейтинг на