АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Рейтингът на България е подкрепен от силната външна и фискална позиция на страната в сравнение с държавите със същия рейтинг, надеждната политическа рамка от членството в ЕС и дългогодишното функциониране на режима на паричен съвет.


През 2026 и 2027 г. централната банка предвижда икономиката да се върне към темпове на растеж от 1,2 на сто. При очаквано ниво от 3,8 на сто, бюджетният дефицит на Австрия тази година се очаква да надхвърли равнището от 3 на сто от БВП, определено в Пакта за стабилност и растеж на ЕС, посочва финансовата институция.


Повишаването на основния индекс на потребителските цени, с изключение на нестабилните пресни храни, е последвал ръста от 3,2 на сто през януари. Нивото на инфлация остава на равнището на или над целта за ценова стабилност от 2 на сто на Bank of Japan от април 2022 г.


Новата 7-годишна финансова рамка на ЕС вероятно ще изправи селското стопанств пред намалено финансиране в полза на разходи за отбрана и инфраструктура. В този контекст компаниите и правителствата ще трябва да търсят балансирани решения, които да гарантират устойчив растеж и икономическа стабилност.


Бюджетното салдо по консолидираната фискална програма (КФП) към края на месец февруари 2025 г. се очаква да бъде отрицателно в размер на 1,0 млрд. лв. (0,5 % от прогнозния БВП).


Заради слаби страни в проектобюджета, които според АИКБ подчертават необходимостта от стратегическо планиране и реформи в различни области, за да се осигури дългосрочна фискална устойчивост и икономически растеж, организацията ще се въздържи от подкрепата на предложения законопроект.


Политиката по доходите в бюджет 2025 за ръст от минимум 10 процента в обществения сектор е без алтернатива за КНСБ и КТ "Подкрепа". Макроикономическа, финансова и данъчна стабилност, рекалибриране на зелената сделка за конкурентоспособна индустрия, членство на България в еврозоната и в ОИСР са основните приоритети на АОБР.


На база на данните от месечните отчети за касово изпълнение на бюджетите на първостепенните разпоредители с бюджет салдото по консолидираната фискална програма (КФП) на касова основа за 2024 г. е отрицателно в размер на 6 138,0 млн. лв. (3,0 % от прогнозния БВП).


Средногодишната инфлация е прогнозирано да възлезе на 3.3% през 2025 г. България може да изпълни конвергентния критерий за ценова стабилност през януари 2025 г. и да продължи да го изпълнява през остатъка от годината.


Очакванията за предстоящите 12 месеца може да се обобщи така: много стабилност и приемственост, склонност към малко повече оптимизъм и малко по-малко скептицизъм в сравнение с предходната година.