АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


МФ публикува за обществено обсъждане проект на Наредба за изменение и допълнение на Наредба № Н-18 от 2006 г. за регистриране и отчитане чрез фискални устройства на продажбите в търговските обекти, изискванията към софтуерите за управлението им и изисквания към лицата, които извършват продажби чрез електронен магазин (Наредба № Н-18/2006 г.).


Подмяната става безплатно, като вместо уреди на твърдо гориво се вземат екологични алтернативи - климатици, термопомпи, устройства на палети и фотоволтаични системи за собствено отопление, в рамките на проект за по-чист въздух в общината.


В България глобата при използване на мобилен телефон е 50 лв., като тя е най-ниската в цяла Европа. Ето информация за глобите в някои от другите европейски страни.


Това е възможно с мобилното приложение на НАП – NRA Mobile, което сканира QR кода върху бележката. Чрез него през 2024 г. са проверени над 300 000 фискални бона, а от началото на тази година те са повече от 40 000 и нито един не е бил фалшив.


Първите устройства вече са достъпни за пътниците на Централна гара София, гара Подуяне, гара Захарна фабрика и гара Перник, а до средата на март 2025 г. автоматите ще бъдат активни и в останалите 24 гари, където са разположени.


Несъответствието е било констатирано от служители на НАП при извършено наблюдение и анализ на данните, постъпващи в приходната агенция от фискалните устройства на търговците чрез дистанционна връзка.


В момента Румъния е страната с най-висока инфлация в Европа, а икономистите очакват тази ситуация да се запази и през тази година с новите фискални мерки на правителството.


Пазарът расте в шест от всичките петнадесет продуктови линии. Най-добре от наблюдаваните от агенцията сегменти се представят доставките на преносими компютри, смартфони, монитори, адаптери, флаш памети и токо-захранващи устройства.


Най-много работещи използват интернет и преносими устройства с мобилна връзка в сектор „Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далекосъобщения“ - съответно 91.3 и 64.5%, а най-малко в сектор „Преработваща промишленост - съответно 27.0 и 13.8%.


Какви са дигиталните навици на българите? Данните сочат, че малко над 1/3 от участниците в проучването ползват мобилните си устройства между 2 и 4 часа на ден, 22% признават, че екранното им време е в порядъка 4-6 часа, а цели 20% са онези, които отделят над 6 часа от деня си на това занимание.