АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Фонд Енергийна ефективност подпомага проекти за 10 млн. лв.
За деветте месеца на 2009 г. Фонд „Енергийна ефективност” (ФЕЕ) отчита 19 одобрени проекта на кандидатствали за кредитиране или гаранции на кредити общини, болници и частни фирми. Почти всички одобрени проекти осъществяват реконструкция на съществуващи сгради с цел постигане на енергийна ефективност, което обикновено включва подмяна на енергоизточник, на дограма или пък изолация на фасади и покриви, и др. Проектите са на обща стойност 9 351 000 лв., като предоставените от ФЕЕ кредити или гаранции по кредити възлизат на 6 147 000 лв. По одобрените проекти вече са подписани 12 договора за кредит и 2 договора за гаранции. По тези договори ФЕЕ ще предостави заемно финансиране от около 4 млн лв.
„И през 2009 г. най-популярните мерки за енергийна ефективност сред нашите партньори продължават да са енергоефективните реконструкции на общински сгради, училища, детски градини. Фондът всяка година разширява възможностите за подкрепа и гаранция на различни инициативи за енергийна ефективност и така изпълнява своята мисия, заложена от Глобалния Екологичен Фонд, да насърчава реализацията на подобна политика в публичния и частния сектор. ФЕЕ неведнъж е оценяван високо от Световна банка и национални институции като успешен ефективен инструмент. Тази година отново се доказа професионалното управление на Фонда с това, че дори в този труден кризисен период за икономиката, той не е допуснал и няма необслужени кредити или просрочия по такива.”, коментира Димитър Дуков, изпълнителен директор на фонда.
Фондът предоставя ниско лихвени кредити за проекти за повишаване на енергийната ефективност в размер от 30 000 лв. до 3 млн. лв., със срок на изплащане до 5 години, като не се взима такса за предсрочно погасяване. Фиксираната годишна лихва по тези кредити е между 6% и 9% за общини, болници и висши учебни заведения е между 7% и 10% за фирми и физически лица, без допълнителни такси и комисионни. Изискваното собствено участие на кредитополучателите е от 10% до 25% в зависимост от схемата на финансиране.
Tweet |
|