АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Според платформа за търсена на работа в сферата на технологиите 60 процента от компаниите, отворили офиси в България през отминалата година, са с чуждестранен произход, като водещи са инвеститорите от САЩ и Германия. Останалите ИТ работодатели идват от Австрия, Белгия, Великобритания, Канада, остров Ман и Чехия.
Това сочат най-новите данни на КФН за последния наблюдаван двегодишен период от 30 декември 2022 година до 31 декември 2024 година. Средноаритметичната доходност на годишна база за този период за най-масовите, универсални, фондове, е малко над 7,3 процента. В тях задължително се осигуряват за втора пенсия всички родени след 31-ви декември 1959 година.
Сред държавите членки, за които има налични данни, най-голям годишен ръст е регистриран в Малта (+13,5 на сто), Белгия (+8,7 на сто) и Гърция (+4,8 на сто). Най-голямо годишен спад се наблюдава в Хърватия (-6,6 на сто), Ирландия (-5,6 на сто) и Австрия (-5 на сто).
Подсектор "Социалноосигурителни фондове" също превишава разходите през ноември 2024 г. на годишна база, като отчетеният излишък е 45,92 млн. лева
В последното издание Министерство на финансите пита финансовите посредници у нас дали според тях българският финансов сектор може да се включи активно във финансирането на зеления преход, включително чрез инвестиране в зелени инвестиции от страна на частните пенсионни фондове и застрахователите.
С присъединяването на Австрия, Швеция и Финландия Блокът се разрастна от 12 на 15 държави. Повече за това как членството на трите държави допринесе за Европа вижте във видеото.
Към 30 септември 2024 г. държавният дълг възлиза на 398,4 милиарда евро, което е с 3,6 милиарда евро повече, отколкото в края на предходното, второ тримесечие. Към края на третото тримесечие публичният дефицит на Австрия възлиза на 4,5 милиарда евро, или на 3,8 процента от брутния вътрешен продукт (БВП) на страната.
Съществено е спаднал броят на поръчките към австрийските компании от страна на чуждестранните им клиенти. Причина за тази ситуация е ограниченото търсене на водещи за Австрия пазари, сред които е и Германия. През декември намалява и трудовата заетост в промишлените предприятия в Австрия.
Изпълнителният директор на Българската предприемаческа асоциация (BESCO), Добромир Иванов, акцентира върху нуждата от устойчиви политики, които да подкрепят стартъп екосистемата. Очакванията му са през 2025 г. да стартират нови фондове, които да поставят по-силен фокус върху deep tech иновациите и връзката между науката и предприемачите.
Най-голям брой пътувания на български граждани са осъществени към: Турция - 193.2 хил., Гърция - 109.3 хил., Сърбия - 68.5 хил., Румъния - 64.3 хил., Германия - 32.7 хил., Италия - 21.8 хил., Австрия - 20.6 хил., Република Северна Македония - 19.3 хил., Обединено кралство - 18.6 хил., Испания - 13.8 хиляди.