АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Западноафриканските съседи Кот д'Ивоар и Гана са най-големите производители на какао в света, но неблагоприятните метеорологични условия и болестите по растенията засегнаха производството през 2023/24 г.
Лошите реколти в Гана и Кот д'Ивоар, двете най-големи производителки на какао в света, тласнаха пазарите към четиригодишен дефицит на доставките, повишавайки световните цени на какаото и шоколада тази година.
През април вторият най-голям производител на какао в света повиши изкупната цена с повече от 58 на сто до 33 120 седи (ганайско седи - националната валута на страната бел. ред.) (2123,08 долара) за метричен тон, или 2070 седи за 64 килограма, за остатъка от сезон 2023/24.
Сделката за бившата централа е показателна за състоянието на българския инвестиционен пазар на бизнес имоти. “Пазарът е доминиран от сделки за собствено ползване. Активни са основно местни инвеститори, които виждат възможности за придобивания при липсата на конкуренция от големи международни фондове.
Вноската към капиталовите фондове от втория стълб на пенсионното осигуряване е ниска, в размер на 5 на сто, и отдавна е назрял моментът за преразглеждането й и нейното плавно увеличаване до 10 на сто.
Като процент от прогнозния брутен вътрешен продукт (БВП) общият размер на активите на местните и чуждестранните инвестиционни фондове към юни е 5,4 процента, при 4,8 процента от БВП към юни 2023 г. и 5,1 процента към края на март т.г.
Меморандумите обхващат области за сътрудничество като насърчаване на двустранните капиталови потоци чрез дългови и капиталови книжа. Саудитският фонд, който е сред най-големите суверенни фондове в света, има широк портфейл от инвестиции - от стопанства за фурми до международни конгломерати.
Общият брой на осигурените лица в четирите вида пенсионни фондове към 31.12.2023 г. е 5 000 945 души, като нараства спрямо 31.12.2022 г. с 1,58 на сто.
Дефицитът в подсектор „Централно управление“ е в размер на -3 375 млн. лв., или -1.8% от БВП. Подсектор „Местно управление“ е реализирал дефицит от -201 млн. лв., а подсектор „Социалноосигурителни фондове“ е реализирал излишък от 121 млн. лева.
Разходите за оборудване не само на пожарната, но и на службите за бърза помощ, на авиацията на Министерството на вътрешните работи надхвърлиха един милиард евро между 2015 и 2023 г., предимно от европейските фондове, плюс съфинансиране от румънското правителство.