АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Евродепутатката Елена Лайкова твърди, че европейските институции могат да отнемат спестяванията на хората, инвестиционните или пенсионните им фондове и да ги използват по свое усмотрение - например за инвестиции в отбранителната индустрия. "Активно се обсъжда", че ЕС един вид ще конфискува парите на хората, ако не ги изхарчат в определен срок - според нея този срок е до шест месеца след постъпването им по сметката.


Близо 4,3 милиарда лева са общите разходи на ДОО за първите два месеца на годината, 3,8 милиарда лева от тях са за изплащане на пенсии. Националният осигурителен институт предоставя всеки месец информация относно касовото изпълнение на бюджетите на социалноосигурителните фондове, администрирани от института по силата на законова делегация.


Парламентарната поправка смекчава конституционно заложената дългова спирачка, позволявайки вземането на заеми за разходи за отбрана, гражданска защита, разузнаване и киберсигурност. Всички подобни разходи, надвишаващи 1 на сто от германския брутен вътрешен продукт (БВП) могат да бъдат финансирани с нов дълг.


Планираното смекчаване на строгото конституционно ограничение за държавните заеми, известно като "дългова спирачка", ще се прилага не само за разходите за отбрана, но и за федералните разходи за гражданска защита, разузнавателните служби, киберсигурността и помощта за държави, които са били нападнати в нарушение на международното право.


Двата проекта АМ „Русе - Велико Търново“ и АМ „Европа“ са предвидени за финансиране от различни фондове на ЕС и няма никакво вземане или прехвърляне на средства от един към друг обект, тъй като източниците на финансиране в програмата са различни.


За една година те бележат ръст от близо 16% или над 3 млрд. лева. С най-голям дял от близо 87 процента са средствата в най-масовите, универсални фондове, в които задължително се осигуряват всички родени след 31 декември 1959 г.


Първите реакции в социалните мрежи са положителни, но едновременно с това започна бурен дебат за ползата и резултатите от планираната гражданска акция.


Това сочат най-новите данни на КФН за последния наблюдаван двегодишен период от 30 декември 2022 година до 31 декември 2024 година. Средноаритметичната доходност на годишна база за този период за най-масовите, универсални, фондове, е малко над 7,3 процента. В тях задължително се осигуряват за втора пенсия всички родени след 31-ви декември 1959 година.


Подсектор "Социалноосигурителни фондове" също превишава разходите през ноември 2024 г. на годишна база, като отчетеният излишък е 45,92 млн. лева


В последното издание Министерство на финансите пита финансовите посредници у нас дали според тях българският финансов сектор може да се включи активно във финансирането на зеления преход, включително чрез инвестиране в зелени инвестиции от страна на частните пенсионни фондове и застрахователите.