АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


От страните в Евросъюза единствено Унгария (-8 на сто) регистрира по-рязък годишен спад на промишлеността. Останалите държави от ЕС с най-голямо годишно намаление на промишленото производство през февруари са Германия (-3,7 на сто), Дания (-3,5 на сто), Румъния (-3,4 на сто) и Италия (-2,7 на сто).


Училището получи финансиране от Европейския социален фонд за насърчаване на професионалното образование и обучение в сектора на модата.


Евродепутатката Елена Лайкова твърди, че европейските институции могат да отнемат спестяванията на хората, инвестиционните или пенсионните им фондове и да ги използват по свое усмотрение - например за инвестиции в отбранителната индустрия. "Активно се обсъжда", че ЕС един вид ще конфискува парите на хората, ако не ги изхарчат в определен срок - според нея този срок е до шест месеца след постъпването им по сметката.


Италианската държавна железопътна компания "Феровие дело стато" (Ferrovie dello Stato) обяви, че така ще конкурира с "Евростар" (Eurostar). Ще бъдат инвестирани 1 милиард евро в този проект.


ВУЗФ обявява старта на стратегическо сътрудничество с един от най-престижните университети в Европа – Luiss Guido Carli University, базиран в Рим, Италия. Това партньорство предоставя нови перспективи пред студентите на ВУЗФ чрез създаването на Международна комбинирана програма (ICP) – уникална възможност за завършване на интегрирано обучение с придобиване на бакалавърска степен от ВУЗФ и магистърска степен от италианския...


Италианските пощи "Посте Италиане" (Poste Italiane), мажоритарна собственост на италианското правителство, преговаря с френския медиен конгломерат "Виванди" (Vivendi) за придобиване на между 10 и 12 на сто от дела му в "Телеком Италия" (Telecom Italia) и поемане на контрола върху оператора, съобщи днес пред АФП финансов източник.


Близо 4,3 милиарда лева са общите разходи на ДОО за първите два месеца на годината, 3,8 милиарда лева от тях са за изплащане на пенсии. Националният осигурителен институт предоставя всеки месец информация относно касовото изпълнение на бюджетите на социалноосигурителните фондове, администрирани от института по силата на законова делегация.


През 2024 г. износът на стоки от България за ЕС намалява с 2.1% спрямо 2023 г. и е на стойност 53 975.8 млн. лева. Основни търговски партньори на България са Германия, Румъния, Италия, Гърция и Франция, които формират 61.8% от износа за държавите - членки на ЕС, показват данните на НСИ.


Двата проекта АМ „Русе - Велико Търново“ и АМ „Европа“ са предвидени за финансиране от различни фондове на ЕС и няма никакво вземане или прехвърляне на средства от един към друг обект, тъй като източниците на финансиране в програмата са различни.


Най-голям дял на потребителите, ползвали електронни административни услуги, е регистриран в Дания (98,5 на сто), следвана от Нидерландия (96 на сто) и Финландия (95,4 на сто). На другия полюс са Румъния (25,3 на сто), България (31,5 на сто) и Италия (55,1 на сто).