АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Евродепутатката Елена Лайкова твърди, че европейските институции могат да отнемат спестяванията на хората, инвестиционните или пенсионните им фондове и да ги използват по свое усмотрение - например за инвестиции в отбранителната индустрия. "Активно се обсъжда", че ЕС един вид ще конфискува парите на хората, ако не ги изхарчат в определен срок - според нея този срок е до шест месеца след постъпването им по сметката.


Предлага се установяването на повишено данъчно облагане от 15% за работниците, чийто годишен данък надвишава 33 млн. 422 хил. тенге (прибл. 115 хил. лева.).


Той ще е предназначен за атомни електроцентрали, предаде националната новинарска агенция Казинформ. Уранът няма да се обогатява, а ще се складира под формата на руда, пише Министерството на енергетиката на Казахстан в отговор на въпрос на кореспондент на Казинформ.


Близо 4,3 милиарда лева са общите разходи на ДОО за първите два месеца на годината, 3,8 милиарда лева от тях са за изплащане на пенсии. Националният осигурителен институт предоставя всеки месец информация относно касовото изпълнение на бюджетите на социалноосигурителните фондове, администрирани от института по силата на законова делегация.


През 2024 г. в района на Алмати беше открит завод за преработка на волфрам. Понастоящем е завършено изграждането на миннообогатителния комплекс и се извършва работа по стартиране на дейността в минните производствени съоръжения. Общата стойност на проекта е $300 млн.


Двата проекта АМ „Русе - Велико Търново“ и АМ „Европа“ са предвидени за финансиране от различни фондове на ЕС и няма никакво вземане или прехвърляне на средства от един към друг обект, тъй като източниците на финансиране в програмата са различни.


За целта Министерството на енергетиката вече проведе консултации с акционерите на големите международни консорциуми, разработващи големите находища в страната. Скоро Казахстан ще представи обновен план за компенсация на преизпълнените обеми петрол след януари 2024 г. Според плана основната тежест от съкращенията на производството ще падне върху предходните месеци.


За една година те бележат ръст от близо 16% или над 3 млрд. лева. С най-голям дял от близо 87 процента са средствата в най-масовите, универсални фондове, в които задължително се осигуряват всички родени след 31 декември 1959 г.


Износът към Казахстан заема най-голям дял от общата сума, като той е в размер на 3,3 милиарда долара. В челните позиции се нареждат още Азербайджан с 3,1 милиарда долара и Узбекистан с 2,2 милиарда долара.


Това сочат най-новите данни на КФН за последния наблюдаван двегодишен период от 30 декември 2022 година до 31 декември 2024 година. Средноаритметичната доходност на годишна база за този период за най-масовите, универсални, фондове, е малко над 7,3 процента. В тях задължително се осигуряват за втора пенсия всички родени след 31-ви декември 1959 година.