АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
В категорията "Общо и фактори" България се позиционира на 56-о място от 67 страни, което представлява спад с 1 пункт от 55-о място през предходната 2023 г., въпреки че в настоящата класация участват нови 3 икономики, което е своеобразен напредък за България, отбелязват от Палатата.
Законовите регулации и изисквания за въвеждане на ESG* политики и активности сред българския бизнес, са основният фактор, който кара компаниите да стават по-устойчиви и да се интересуват от темата. Това посочват 44% от фирмите, участвали в първото голямо и цялостно проучване по темата корпоративна устойчивости у нас.
Близо половината от всички производствени компании (47,7 на сто), участвали в допитването през октомври, съобщават за липса на поръчки. Най-засегнати са фирмите от основните производствени сектори като машиностроене, металургия и електротехническа промишленост.
Класацията “Europe’s long-term growth champions” проследява финансовия ръст и успехите на компании от цяла Европа за последните десет години. В нея попадат общо 300 компании, а euShipments.com e на първо място сред логистичните компаeuShipments.com e и единствената българска компания в списъка.
Tака най-богатият човек в света според класация на сп. "Форбс" стана още по-богат, изпреварвайки с 61 милиарда долара основателя на "Амазон" (Amazon) Джеф Безос.
СБ представи своята годишна класация, базирана на обновеното й проучване относно условията за развитие на бизнес в 50 страни. Докладът е озаглавен "Готовност за бизнес" (Business Ready). Класацията e базирана на три основни показателя: "качество на нормативната уредба", "ефективност на публичните услуги" и "оперативна ефективност".
Южна Корея е регистрирала най-голям скок, изкачвайки се с четири позиции в годишната класация на ООН на 10-те най-иновативни икономики. Швейцария заема за 14-и път първото място, изпреварвайки Швеция и САЩ. Южна Корея, която беше на десето място, се е изкачила на шесто за една година.
Премиерът Андрей Пленкович обясни, че благодарение на повишения кредитен рейтинг „гражданите, компаниите и фирмите могат да очакват по-ниски лихвени проценти при взимане на заеми“ и „по-добри условия на пазара“.
Недостигът на специалисти принуждава фирмите да наемат хора, които да обучават изцяло или да разчитат на пенсионирани технолози.
Пазарът на лаптопите е необятен – фирмите предлагат продукти с разнообразни характеристики. Най-общо по ценови категории лаптопите могат да бъдат разделени на три – бюджетни лаптопи до около 1000 лв., лаптопи на средна цена за пазара – около 1500 лв. И висок клас лаптопи - над 2000 лв.