АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
В своите проекти общините предвиждат внедряване на системи за мониторинг на енергопотреблението и за автоматично управление на осветлението. Голяма част от тях планират и въвеждане на възобновяем енергиен източник, като част от техническите решения включват изграждане на собствена фотоволтаична централа с батерия за нуждите на системата за външно изкуствено осветление.
Vivacom откри първата си фотоволтаична електроцентрала край с. Могила, Стара Загора, като част от стратегията си до 2027 г. да добива 100 процента от енергията, която използва, от възобновяеми енергийни източници.
Плануваните дейности за изпълнение по проекта са: топлоизолиране на външни стени, подмяна на дограма, топлинно изолиране на покрив, подмяна на осветителна инсталация, монтаж на системи за генериране на топлина, изграждане на фотоволтаична инсталация и др.
Средства, които се събират за изграждането на фотоволтаична централа на покрива на плувния комплекс, продължават да се увеличават. Срокът да станете част от новата инициатива на Община Бургас е до края на месец септември.
Фотоволтаичната система ще бъде изградена на три етапа, като мощността й ще достига до близо 190 киловатпика (kWp). Очаква се панелите да влязат в експлоатация през септември тази година и да осигурят захранването с електрическа енергия на цялата административна сграда.
Централата ще е на площ около 180 дка, като всички терени са общинска собственост. Те са локализирани в границите на старото селище Софийци и в двора на бившето училище на село Черногор.
Хибридната станция с фотоволтаична централа е и преносима. Тя може да се изгради на места, независими от електромрежата и инфраструктурата. Това споделят от Централна енергоремонтна база (ЦЕРБ), авторите на разработката.
Централата е снабдена с 660 монокристални модула с мощност 455 Wp и система за мониторинг на произведената енергия от ФЕЦ. Конструкцията е носеща алуминиева, монтирана върху скатни покриви с LT ламарина.
Мобилната демонстрационна каравана използва отлична топлоизолация, троен стъклопакет, херметични мембрани и ленти, вентилация с рекуперация, термопомпа и фотоволтаична система за осигуряване на оптимални енергийни характеристики. Те са доказани чрез тестове за херметичност, които демонстрират всички необходими параметри на пасивната къща.
Необходимите средства са около 1,5 млн. лева, посочва инж. Драгнев. Плановете са за гарантиране на кредита да бъде заложена самата новоизградена фотоволтаична инсталация.