АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Машиностроителната компания "Кяшиф" ще захранва и четирите си завода в Джебел и Кърджали от фотоволтаични електроцентрали в двата града. Фотоволтаичният парк в Джебел, където са позиционирани 3 от заводите вече е изграден.


През миналата година в САЩ са инсталирани нови фотоволтаични системи, които са с общ производствен капацитет на електроенергия от 50 гигавата. Това посочват в свое съвместно проучване американската Асоциация на индустрията за слънчева енергия (SEIA) и аналитичната група "Ууд Маккензи" (Wood Mackenzie).


Подмяната става безплатно, като вместо уреди на твърдо гориво се вземат екологични алтернативи - климатици, термопомпи, устройства на палети и фотоволтаични системи за собствено отопление, в рамките на проект за по-чист въздух в общината.


Тя е изградена от 3 356 фотоволтаични модула с капацитет от 1862 kWp/час. Очаква се нейната работа да намали разходите на СПТО за електроенергия с около 5 хил. лв. на ден или 1,8 млн. лв. на година. Произведената енергия ще се използва изцяло за собствени нужди и ще допринесе за постигане на нулев въглероден отпечатък.


Те са реализирани от собствени фотоволтаични инсталации. Това се равнява на средногодишното потребление на повече от 1 000 домакинства. Ръстът в производството в сравнение с 2022 г., когато бяха произведени 32 641 кВч, е над 100 пъти.


ЕБВР съобщи, че заедно с Райфайзен Банк предоставят финансиране от 110 милиона евро за изграждането и експлоатацията на две соларни фотоволтаични централи в Югоизточна Румъния с обща инсталирана мощност около 300 мегавата.


В България този европейски проект е представен чрез инсталирането на 12 демонстрационни Plug-in фотоволтаични системи на балконите на домакинства от Дупница и Ботевград, живеещи в енергийна бедност.


Те се внасят от Турция, Северна Македония, Китай, Босна и Херцеговина. Използват се най-вече при изграждане на електрически инсталации за жилищни, търговски и други обекти за обществено ползване. През последните години нараства търсенето им и поради бума в строителството.


Гръцкото министерство на околната среда и енергетиката започва програма за решаване на хроничния дефицит на прясна вода на островите чрез изграждане на инсталации за десалинизация (на солта от морска вода) в комбинация с възобновяеми енергийни източници, съобщава АНА-МПА.


МЕ припомнят, че по процедурата се предоставя безвъзмездно финансиране за доставка и монтаж на слънчеви инсталации за битово горещо водоснабдяване, както и на фотоволтаични системи с мощност до 10 kWp, които могат да включват и системи за съхранение на произведената електрическа енергия.