АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Великобритания налага мораториум върху добива на газ чрез фракинг (хидравлично разбиване) в Англия, съобщи правителството. Аргументът е, че при използването на този метод има риск от "недопустими последици" за местното население чрез предизвикване на земни трусове.
Енергийната компания Куадрила (Cuadrilla) потвърди в изявление, че е започнала дейности по хидравличен фракинг в находището на шистов газ "Престън ню роуд".
Британското правителство даде „зелена светлина“ за добива на шистов газ чрез хоризонтален фракинг или хидравливлично разбиване на скалния слой. Министърът на общините и местното самоуправление Саджид Джавид одобри плановете за фракинг в английското графство Ланкашър.
Добивът на шистов газ чрез фракинг ще бъде разрешен при много строги условия. Новият закон за фракинга в Германия не предвижда цялостна забрана на метода и позволява проучвателни сондажи. Законът обаче има и противници, пише в статия на Дойче Веле.
Германското правителство одобри проектозакон, позволяващ използването с проучвателна цел на технологията за добив на газ известна като фракинг,съобщи ДПА.
Саудитската държавна петролна компания Арамко (Aramco) ще задели допълнително 7 милиарда долара за финансиране на проекти за добив на петрол чрез хидравлично разбиване (т. нар. фракинг). Това съобщи пред журналисти директорът Халед ал Фалих, цитиран от ТАСС.
Губернаторът на щата Ню Йорк Андрю Куомо реши заради поевтиняването на петрола да забрани хидравличния фракинг, чрез който се разработват шистови залежи от петрол и газ - метод, определян като много вреден за околната среда, предаде Франс прес.
Милиони галони вода и химикали са инжектирани в предимно вертикални кладенци при сравнително високо налягане и съчетанието от срещане на студено с топло, налягане и химикали "обира всичко" от дълбоките, горещи скали.
Берлин иска да забрани добива на шистов газ поне до 2021 година и да определи по-тясна рамка на използването на хидравличния фракинг, сочи проект на две министерства от правителството на канцлера Ангела Меркел, предаде АФП.
Препоръката цели да осигури подходящи предпазни мерки за опазване на околната среда и климата във връзка с технологията за "фракинг", използвана по-специално при дейности във връзка с шистовия газ.