АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Франс прес: BG енергетиката зависима от Русия
Все още 90 % от природния газ и 60 % от петрола, който използва България идва от Русия. Още през 1999 г. най-голямата нефтопреработвателна компания на Балканите, базирана в пристанищния град Бургас, бе закупена от руския енергиен гигант „Лукойл”, коментира АФП.
Междувременно българската АЕЦ на брега на река Дунав, край град Козлодуй, се захранва с руско гориво. Руската компания „Атомстройекспорт” ще участва в изграждането на втората АЕЦ в Белене и изрази желание да закупи част от акциите, след като германската компания RWE се оттегли от проекта.
Наред с участието си в енергийния проект „Набуко”, България се включи и в „Южен поток”. „Когато става въпрос за енергетика, България не може без Русия”, коментира европейски дипломат в София пред агенцията.
Последните демократични правителства на България след рухването на комунистическия строй подчертаваха „прагматическите” си връзки с Москва, „лишени от обща идеология”, но 20 години след началото на прехода, енергийната политика изцяло формира отношенията между България и Русия, коментира АФП.
20 години след промените България не успя да разнообрази източниците на енергия, отбелязва и Франс прес.
Отбелязвайки участие на България в руско-италианския проект за газопровод "Южен поток" и петролопровода Бургас - Александруполис, статията припомня и искането на България през 1963 и 1973 година да стане руска република, което било
отхвърлено от Москва. Тези два искания съвпадат с периоди, през които София не е била в състояние да плаша външния си дълг, отбелязва Красен Станчев, изпълнителен директор на Института за пазарна икономика, цитиран от Франс прес. /
Tweet |
|