АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Франция: 900 завода по-малко
Близо 900 завода във Франция са затворени през последните три години, сочи изследване по поръчка на френския в. "Les Echos". Де-индустриализацията получи тласък в страната по време на кризата от 2008-2009 г. В резултат близо 100 000 работни места са съкратени.
Вестникът илюстрира процеса с един пример от департамента Од. Там от няколко години се борили, за да получат финансиране за рафинерия на палмово олио в Пор-ла-Нувел. Малайзийският производител Sime Darby, който трябвало да инжектира 200 млн. евро, замразява инвестиционните си намерения поне за година. А съобщението за това регионалните индустриалци научават малко преди Коледа. "Les Echos" отбелязва, че палмовото олио е доста отричан и критикуван продукт, най-вече от местните еколози. Но пък рафинерията е щяла да създаде между 50 и 200 работни места.
Според френското издание тази история представлява резюме на ситуацията на индустрията във Франция. Тя не е изчезнала. Все още има проекти, много от тях се реализират, но това се случва все по-рядко. Тези проекти не успяват да компенсират затварянето на заводи и намаляването на персонала в работещите предприятия.
Според икономическия всекидневник в изследването са отчетени 880 съобщения за закриване на промишлени обекти през последните три години, от които 400 само през 2009 г. и 200 през 2011 г. В същото време са били създадени 494 нови обекта.
Трудна се очертава и 2012 г. Възраждането на проекти и наемането на работна ръка, установени през лятото на 2010 г., са спрели от няколко месеца. Всекидневникът подчертава, че кризата от 2008-2009 г. силно е ускорила тенденцията за разрушаване на френската индустрия, започнало след първия петролен шок през 1973 г. Аеронавтиката, движена от Airbus, хранително-вкусовата промишленост и луксозните стоки са останали нетни създатели на работни места. В автомобилостроенето са изгубени 30 000 позиции за три години, загуба на работни места има и във фармацевтичната промишленост, високите технологии, химията и металургията. "Les Echos" очертава три основни причини за тези процеси: прекалено високи заплати, производство на продукти среден клас, които трудно пробиват на външни пазари, и недостатъчни иновации. За сравнение, индустрията в Германия се справя доста по-добре, подчертава "Les Echos".
Tweet |
|