АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Франция: Компромис за цените на тока
Френското правителство и енергийната компания EDF постигнаха компромис за цената на електричеството, произвеждано от ядрени реактори, който би дал възможност на дружеството да остане печелившо и в същото време би защитил потребителите от рязък скок на сметките им за ток, предаде Ройтерс.
Двете страни се съгласиха на цена от 70 евро за мегаватчас като референтна стойност.
Сделката слага край на месеци тежки преговори между EDF, която се стреми да увеличи приходите си, за да може да инвестира в модернизация и правителството, което иска да запази сметките за ток на домакинствата и бизнеса колкото се може по-ниски.
"Сделката ще гарантира конкурентоспособността на нашата промишленост, яснотата и стабилността на цените за домакинствата, както и развитието на Е Де Еф", посочи финансовият министър Брюно льо Мер.
По думите му, въпреки че компанията е била напълно национализирана по-рано тази година, тя не трябва да работи на загуба. "Не се намираме в Съветския съюз", заяви Льо Мер. "Е Де Еф трябва да може да печели и да трупа средства за нуждите на бъдещите си инвестиции".
Споразумението позволява на правителството да облага извънредните печалби на EDF до 90 на сто, ако цените надхвърлят 110 евро за мегаватчас, за да намали натиска върху потребителите. То предвижда и серия от буфери в случай на флуктуации на пазара, за да гарантира 70 евро за мегаватчаст за Е Д Еф.
Сделката има за цел да замени система, известна като "Арен", която изтича в края на 2025 г. Според нея EDF продава част от произведения ток на дистрибутори и промишлени предприятия на фиксирана цена от 42 евро за мегаватчас.
Цените на едро на електричеството във Франция все още са над 100 евро за мегаватчас, след като в разгара на енергийната криза миналата година скочиха до 1200 евро, но впоследствие бяха овладени.
Главният изпълнителен директор на EDF Люк Ремон заяви, че сделката е "изискваща", тъй като компанията, чието производство осигурява около 70 на сто от тока за Франция, трябва да го увеличи до 360 тераватчаса от сегашните 300-330 тераватчаса. Той отиде и по-далеч и допълни, че "400 тераватчаса са амбициозна, но постижима цел за ядрената енергетика".
През 2022 г. EDF регистрира загуба от 18 милиарда евро заради проблеми с ядрените реактори и наложения от властите в Париж таван на цените на сметките за електричество./БТА
Tweet |
|