АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Френско-китайски скандал в „Марица Изток 2”
Мира Лазарова
На 21 януари се очаква финалното решение на ВАС по дело, заведено от френската компания Алстом срещу китайско-италианския консорциум „Инсигма-Идреко“ (Insigma/Idreco) за използване на технологията на френската компания в сероочистващите инсталации, внедрени в ТЕЦ Марица Изток 2.
Френската компания представя в София днес, а утре и пред журналисти от ЕС в Брюксел, три според нея необорими доказателства за интелектуалната кражба на Инсигма, а именно: използване на софтуера на Алстом, използване на ключови детайли от техническия дизайн на важни елементи, представяне на неверни данни в документите на търга.
Как се развива случая през годините?
През 2004 година Алстом дава лиценз за своята технология за десулфуризация (намаляване на емисиите от серен диоксид на въглищната топлоцентрала) на китайската компания за ползване само на територия на Китай. През 2006 Инсигм спира да плаща лиценциознните такси, но през 2008 година печели търга за модернизацията на държавната ТЕЦ Марица Изток 2, съвместно с италианската Идреко. Договорът е на стойност 85 млн.евро, като 34 млн.евро е заем от ЕБВР и 34 млн.евро безвъзмездна помощ от еврофондовете. На следващата година обаче ОЛАФ и ЕБВР обявяват, че в проекта са извършени „измамни практики”.
През 2010 година Сингапурският международен арбитражен съд присъжда обещетение на френската компания в размер от 35 млн.долара за щети поради нарушаване на нейните права върху интелектуалната собственост.
В България през 2011 година КЗК налага глоба от 150 хил.лв. на китайската компания за фалшифициране на документи, но година по –късно ВАС отменя наложената глоба. През 2013 в резултат на касационно обжалване ВАС частично отменя решението си и връща делото в КЗК, като се позовава на докладите на ОЛАФ. Преди месец обаче ВАС отхвърля отново новите доказателствата, които се представят от френската компания.
Двете компании, които са страни по делото, са със силно присъствие на световния пазар. Инсигма е огромен холдинг, който е създаден през 2001 година, три публични компании са основа на групата: Insigma Technology Co., Ltd., Zhejiang United Electronic Industry Co., Ltd. , Zheda Lande Scitech Limited.
Алстом е световен лидер в производството на енергия, електропреносими системи и други, с продажби над 20 млрд.евро и поръчки за 2013-2014 година за 24 млрд.евро.
Каква е ролята на българската държавна компания ТЕЦ „Марица Изток 2”?
Според френската страна, българската компания също е жертва, тъй като тя не е била информирана, че по време на търга, китайците вече са били лишени от лиценз. Качеството на направената обаче модернизация в ТЕЦ-а не буди притестения, но до 2016 година ТЕЦ „Марица Изток 2” ще трябва да инвестира още средства, за да отговори на новите изисквания за стандарти в сероочистващите системи.
Впрочем през 2012 година българското предприятие прекратява договора си с Инсигма. Ако се стигне до съдебно решение на европейско ниво в полза на френската компания, то тогава ТЕЦ „Марица Изток 2” трябва да плати 4 млн.долара лицензионни такси, за радост компанията вече е спряла плащанията към изпълнителя - Инсигма. Френската компания настоява още да се признаят правата й в проекта, реализиран в държавния ТЕЦ.
Всъщност загубата основно е за бюджета на страната, тъй като в резултат на докладите на ОЛАФ и ЕБВР грантът от 34 млн.евро безвъзмездна помощ е спрян и загубен. В резлутат на това в Румъния съдът също анулира договор на компанията по подобен проект.
Конкретният случай с ТЕЦ „Марица Изток 2” засяга прилагане на закона за Защита на интелектуалната собственост в България като страна-членка на ЕС. Този казус е от изключително значение, тъй като води до системни и много мащабни последствия за честната и лоялна конкуренция. Със защитата на индустриалната собственост и търговската тайна и с начина, по който тя се прилага в страна-членка на ЕС каквато е България, очевидно има проблем.
Има обаче и друг потенциален проблем в работата с китайски компании. Известно е, че не малка част от тях разчитат на интелектуална кражба от развития свят. В момента президентът Плевнелиев е в Китай, като там протича бизнес форум, чиято основна цел е да се привличат повече финанси и компании от Китай. Но докато в България няма реално работещи институции като съд, КЗК и администрация българските предприятия ще бъдат в рискова ситуация. ЕС отдавна води битка с Китай по различни елементи, които изискват зачитане на пазарните правила, не винаги целта се постига лесно дори от ЕС.
Европейците биха могли да почерпят опит и от закон в САЩ, гласуван през 1930 г., според който страната има право да блокира работата на чужд доставчик, незачитащ правото на интелектуална собственост.
Tweet |
|
Стига с този диоксид, на български се казва серен двуокис.