EUR 1.9558
USD 1.8799
CHF 2.0714
GBP 2.3155
CNY 2.5793
you tube
mobile version

Хампарцумян: У нас няма да се позволи висока инфлация

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Хампарцумян: У нас няма да се позволи висока инфлация

mail14:05 | 07.12.2009прегледи 531 коментарикоментари 1


Ако стане толкова скъпо у нас, гражданите ще се качат на автобуси и ще пазаруват от Гърция или Румъния, коментира Левон Хампарцумян, главен изпълнителен директор и на УниКредит Булбанк на конференция „Икономически и политически предизвикателства пред присъединяването към еврозоната”. Пазарът, Комисията за защита на конкуренцията и други регулаторни органи ще следят за цените, смята още  банкерът. Инфлацията в България доскоро бе генерирана от бурния приток на външни капитали и от бързия растеж на икономиката. На влизането на еврото като официална валута няма да доведе до инфлационни процеси, коментира той.

Ако България бъде приета в еврозоната, лихвените нива ще паднат, макар и не драстично, смята още Хампарцумян. По кредитите и по депозити те ще бъдат по-близки до тези в еврозоната.
Докато имаме курс на лева към еврото, винаги има несигурност дали той няма да се промени, дори и при политически консенсус, че курсът няма да се променя, добави той.
Устойчивостта на валутата - част от по-голяма и икономически по-мощна зона, ще доведе и до икономически ефекти като намаляване цената на кредита, по-голяма сигурност на чуждите и местни инвеститори, посочи банкерът.
България има 0.4 процента от БВП на Европейската общност и каквото и да се случи у нас, Европейската общност няма да го почувства икономически, но нашето поведение да изпълняваме формално всички критерии на еврозоната е особено важно, отбеляза в лекцията си на форума Хампарцумян. От гледна точка на банковия сектор, колкото по-бързо влезем в еврозоната, толкова по-добре, добави той.
 Според Хампарцумян България трябва да бъде поканена да влезе в ЕРМ 2 и в еврозоната, а опасенията, че навлизането на еврото ще даде някакви негативи, са в сферата на градските легенди. Ние вече сме претърпели негативните ефекти при налагането на валутния борд, а цените на дребно у нас са равни или дори
по-високи от европейските, посочи банкерът.
Това, което е важно, за да бъдем успешни и с евро, и без евро, е предприемчивостта, заяви Хампарцумян. Той каза, че България трябва да се насочи към развитие на производство за износ, а масовото изграждане на мощности, работещи с възобновяеми енергийни източници, трябва да бъде подложено на дебат и ограничено.  Според Хампарцумян тази индустрия не е подходяща за България, защото производството на енергия от възобновяеми източници трябва да се субсидира от публичните финанси.


 
Коментари
 
Todorov - 18-04-2011 г. 05:00:11

Прав е както винаги г-н Хампарцумян, след инцидента "Виденов", мисля че сме малко по-внимателни.

 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg

Общини: Четири истории за успеха

06:58 | 07-08-24 | 2239