АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
"ТоталЕнерджис ЕП България" заяви, че блокът има потенциал да произвежда общо 13 млрд. куб. м природен газ годишно от две находища. Ако първоначалните сондажи се окажат успешни, добивът се очаква да започне около 2030 г., посочи още френската компания.
Средствата, които са необходими за следващия сондаж, са около 100 млн. евро, като Българският енергиен холдинг (БЕХ) може да участва с 20 процента, т.е. 20 млн. евро. По думите му целта е другата седмица да се разгледа предложението.
На енергийна комисия, TOTAL и OMV разкриха изключително интересна и касаеща България информация, отностно техния проект за търсене на нефт и газ в "Блок 1-21 Хан Аспарух" в Черно море. Очакват да намерят газ в източния край на блока, който ще позволи добив на 13 МИЛИАРДА КУБИКА газ на година.
Опитите за намиране на залежи от газ в този участък започнаха от 2012 г. с разрешение на българското правителство, дадено на консорциум от компании, като в момента водещо дружество е "ТоталЕнерджис ЕП България" Б.В. Другият партньор в момента е "ОМВ Офшор България".
Инженер Аспарух Атанасов, от Добруджанския технологичен колеж, който е към Техническия университет Варна има база данни, събирана с дрон от три години и установява, че резултатите от изследването с техниката са на 100 процента същите, като тези, които прави агроном на място.
До 2024 г. продължава търсенето на нефт и газ в блок "Хан Аспарух" в българските териториални води. Проучванията за наличие на ресурс са в блоковете - "Силистар", "Терес" и "Хан Кубрат". За първите два блока проучванията останаха без резултат.
В периода февруари-май 2016 година започна първият сондаж за наличие на нефт и газ в блока "Хан Аспарух". Дълбочината на водата, където се извършваше сондажът, бе около 2 хиляди метра, след което е скала, в която се дълбае до 4 хиляди метра надолу.
За срока на двегодишното удължаване на разрешението титулярът предвижда извършването на геоложки и геофизични работи; подкрепа на инициативи в областта на здравеопазването, безопасността и опазване на околната среда и обучение на български специалисти, на стойност 1 млн. 455 хил. евро.
Машините бяха предадени предсрочно на клиента„Хан Аспарух“ вече е в експлоатация по маршрута София – Варна – София. Визията им бе избрана от потребителите в онлайн гласуване. Концепцията на Smartron осигурява оперативна рентабилност и устойчивост.
Така МС разрешава на „Репсол България" Б.В. да прехвърли своя дял от 30% на другите две дружества - „Тотал Е&П България” Б.В. и „ОМВ Офшор България" ГМБХ. В резултат на прехвърлянето, делът на „Тотал Е&П България" Б.В. става 57,14%, а делът на „ОМВ Офшор България" ГМБХ - 42,86%.