АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Хеджирани акции на ВТБ в КТБ = 10 млн. евро.
06:30 | 25.06.2014 2913 коментари 0
/обновена/
Един от основните акционери в Корпоративна търговска банка - руската ВТБ, не възнамерява да участва в капитализирането й. Това твърди РИА "Новости", като цитира неназован източник от ВТБ. Руската банка разполага с акции на КТБ за 10 милиона евро, "които са изцяло хеджирани", отбелязва агенцията.Съобщението идва ден след като българското правителство обяви, че ако акционерите не помогнат, ще увеличи капитала на КТБ с ресурси от Българската банка за развитие и Фонда за гарантиране на банковите влогове.
Най-просто обяснено хеджирането е вид застраховка срещу неблагоприятни събития, която не ги предотвратява, но ограничава последиците от тях.Председателят на Асоциацията на потребителите на банкови и финансови услуги Васил Кендов заяви за предаването "12+3" по "Хоризонт", че във Фонда за гарантиране на влоговете има 2,1 млрд. лв., а по отчета на КТБ за тримесечието, депозитите в банката са за 6,4 млрд. лв. Около 4,5 – 5 млрд. лв. са парите по депозитите на физическите лица, които трябва да бъдат обезпечени от Фонда.
Единствената причина, поради която не се обяви фалит на КТБ е, че този фонд ще бъде занулен и не се знае дали въобще ще стигне за изплащането на тези влогове. Поради тази причина всички в държавата са хукнали да спасяват КТБ. Най-вероятно ще го направят на много висока цена, защото не могат да си позволят да се отприщи кутията на пандора.
Спасяването ще стане през Фонда за гарантиране на влоговете и Банката за възстановяване и развитие, през която минават парите за малките и средни предприятия, твърди Кендов. В този случай няма да имаме реконструирани и възстановени малки и средни предприятия, коментира той.
Промените в Закона за гарантиране на влоговете, предлагани от Минчо Христов, трябва да бъдат направени, но в момента няма да имат ефект, завърши той.
Българската централна банка БНБ обяви национализация на банка КТБ в опит да отклони масовото теглене на пари от финансовата институция, пише в. "Файненшъл таймс" в статия, озаглавена "България се хвърля да спасява банка, свързана с политиката". Колапсът на една от най-големите български банки, която има силни политически връзки, засили несигурността в страната, която все повече е източник на опасения сред партньорите й в ЕС заради лошото управление и съмнителните си връзки с Москва, посочва изданието. Български банкери казаха вчера, че продължителен политически вакуум носи рискове за финансовия сектор на страната, който се сблъсква с увеличаващ се дял на необслужваните кредити в условията на слаба икономика. Миналата седмица международната рейтингова агенция Standard&Poor's понижи с една степен до "BBB-" суверенния рейтинг на страната заради политическата нестабилност, припомня вестникът. "Проблемите на КТБ не би трябвало да имат системично значение върху сектора, защото три четвърти са контролирани от чуждестранни банки с добра репутация", коментира високопоставен български банкер, пожелал анонимност. "Надделяващата политическа нестабилност обаче означава, че централната банка не може да си позволи да поема допълнителни рискове", допълва той. Българите не са на едно мнение за руската роля в спасяването на КТБ, посочва още "Файненшъл таймс". Вестникът информира, че българският министър на финансите Петър Чобанов и централната банка на страната БНБ не споделят едни и същи виждания по въпроса за евентуалното участие на руска държавна банка в спасяването на българската КТБ, която бе поставена под специален надзор.
Спорът за спасяването на КТП, която има силни политически връзки, е напомняне за близките отношения между София и Москва, които привличат засиленото внимание на българските партньори в ЕС, посочва "Файненшъл таймс". БНБ обяви отписване на капитала на акционерите на КТБ, което открива пътя към национализация, припомня изданието. Петър Чобанов обаче заяви, че акционерите ще бъдат помолени да участват в рекапитализирането на банката. Руската ВТБ (VTB) е вторият по големина акционер в КТБ с дял от 30%, следвана от омански инвестиционен фонд. Атанас Бостанджиев, главен изпълнителен директор на VTB Capital, посочи пред "Файненшъл таймс", че банката не е участвала в управлението на КТБ и в момента не планира да се ангажира с допълнителен капитал или ликвидност.
Междувременно, в официално съобщение Министерство на финансите посочва:
Във връзка с тиражирани в публичното пространство неверни твърдения, ви информираме, че няма никакво разминаване между Министерския съвет, Министерството на финансите и Българска народна банка относно предприетите действия към „Корпоративна търговска банка" АД. От страна на правителството има пълно съгласие относно подхода на БНБ за разрешаване на ситуацията и подкрепа на действията на Централната банка за стабилизиране и оздравяване на КТБ. Мерките са подготвени при пълна съгласуваност и координация между Министерския съвет, финансовото министерство и БНБ.Малко по-късно последва и изявление на ББР:
Българска банка за развитие ще продължи да кредитира малкия и средния бизнес, заявяват от банката. В изминалите 48 часа неколкократно бе тиражирано невярното твърдение, че евентуалното участие на Българска банка за развитие в стабилизирането на Корпоративна търговска банка, ще стане за сметка на основната й дейност, която е да кредитира малкия и средния бизнес, пише в съобщението. Управителният съвет на Българска банка за развитие категорично заявява, че това твърдение е невярно. Процесът по кредитиране на малкия и среден бизнес продължава. Освен със собствения си капитал, Българска банка за развитие разполага с привлечен ресурс от международни банки партньори, голяма част от който е по линията на специални програми за подпомагане на малките и средни предприятия. Това означава, че този ресурс може да се използва единствено за кредитиране на този бизнес сегмент от икономиката, посочват от банката.
Tweet |
|
Още от рубриката
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg