АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Стойността на внесените химически материали от страни извън ЕС в Общността спада с 10 на сто до 326 милиарда евро спрямо 363 милиарда евро през 2022 г.
Един инцидент в източната част на Егейско море през миналата седмица, в който бяха замесени турски и гръцки военни кораби, остави много въпросителни както за действителната му сериозност, така и за истинския ход на събитията и мотивите на участниците в него.
"Това не е инцидент, свързан със сигурността, или кибератака. Проблемът е идентифициран, изолиран и е въведена корекция", написа главният изпълнителен директор на "Краудстрайк" Джордж Кърц в социалната медия "Екс".
ЕК ще може да приема решения, които са задължителни за страните от ЕС. С тях ще може да се въвеждат изисквания за по-щадящи околната среда начини на производство, използване и унищожаване на редица продукти. Сред тях са мебелите, автомобилите гуми, перилните препарати, боите и другите химически продукти.
Индексът на промишленото производство на химически продукти в еврозоната се понижи с 9 на сто на годишна база през юни, достигайки рекордно ниско ниво от април 2020 г. досега. Показателят започна да се понижава в началото на 2022 г., но от края на миналата година е в режим на свободно падане, казват от компанията.
Най-голямо повишение са отбелязали продажбите на неорганични химически продукти (оксиди, соли на халогенните елементи, неорганични киселини и т. н.). Следват торовете, при които през миналата година е отчетено увеличение на продажбите с 50,5 на сто, или с 10 милиарда евро.
При етеричните масла, смолите и парфюмните материали повишението е с 16,2 на сто или с 10 милиарда евро, а при първичните пластмасови продукти, с 13 на сто или с 13 милиарда евро.
"Поради намалелите запаси от химически продукти, съоръжението на "Сомер" пристъпи към промяна в организацията на работа и планирани дейности по поддръжка", уточни пред АФП говорител на групата в Париж.
Това се дължи най-вече на енергетиката, където спадът е с 26,1%, но също и на производството на тютюневи изделия, където стига до 36,7%, а също и производството на текстил, на дървен материал и мебели, както и на химически изделия, където спадът надвишава 20%.
Германският химически гигант БАСФ (BASF) обяви, че съкращава 3300 работни места в света и затваря няколко производствени подразделения в историческия си комплекс в Лудивгсхафен заради повишените разходи за електроенергия, предаде Франс прес.