АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Хлебната пшеница - 470 лв. за тон
Христо Воденов, БТА
Хлебната пшеница е поскъпнала в България от началото на годината до края на септември с 41%, съобщи Антонина Белопитова, директор в Софийската стокова борса. В България реколтата е може би най-добра през последните десет години. Цената обаче расте, защото тя се определя от глобалните пазари. У нас цената на пшеницата в края на септември е около 311 долара за тон или 470 лева за тон.
В Украйна поскъпването за същия период е с 57%, във Франция с 32% и в САЩ – 25%. В края на миналата седмица излязоха прогнозните данни на
САЩ и на Световния съвет по зърно за реколтата с пшеница. В световен мащаб се очаква реколта от 657 млн. тона, а потреблението ще бъде 679 млн. тона - с 22 млн. повече. Съответно световните запаси падат до 175 млн. тона. Това са най-ниските запаси за последните 5 - 6 години, отчитат експертите. По-слабите данни се дължат на сравнително лошата реколта в ЕС, Русия и в Австралия, смятат в Световния съвет по зърното.
Наскоро Египет купи 300 хиляди тона френска и румънска пшеница на доставни цени от 347 долара и 350 долара за тон. През тази година цената на пшеницата през юли и август вървеше нетипично нагоре, посочват от стоковата борса.
Обикновена във времето на жътва се очаква цената на зърното да е най-ниска, смята Васил Симов, главен изпълнителен директор на ССБ.
Има непотвърдени информации, че Русия ще ограничи износа на пшеница през есента, съобщи Антонина Белопитова. Такива мерки страната предприе и миналата година, с цел да запази зърното за вътрешно потребление. Цената на зърното в пристанище в Новоросийск е достигнала 360 долара за тон. Това е най-високата цена на пшеницата в Русия от времето на Съветския съюз, допълва Васил Симов.
Брашното тип 500 в България се търгува сега средно 0,81 лева за килограм на едро без ДДС при 0,71 лева за тон през януари. Това е поскъпване с 14% или три пъти по-малко от поскъпването на пшеницата.
Цената ФОБ на царевицата се качва за първите девет месеца на годината със 17% в САЩ, с 48% в Унгария и с 25% във Франция. Данните на Световния съвет по зърното са за 833 млн. тона производство и 849 млн. тона потребление. Запасите от царевица съответно намаляват до 118 млн. тона. До юни очакванията на ССЗ бяха за 920 млн. тона производство. Спадът се дължи на по-слабата реколта в САЩ и в ЕС.
Цената на царевицата в края на септември е 324 долара за тон в САЩ, 297 долара в Унгария и 309 долара във Франция. В България през септември има сделки за 450 лева за тон без ДДС при 350 лева през януари, отчетоха от ССБ. Това е повишение с около 28%.
Цената на рапицата пада от средата на септември до 482 евро за тон, отчетоха от Софийската стокова борса. У нас рапицата се търгува средно по 1000 лева на тон или с около 32% повечето от януари, когато е била около 760 лева за тон.
Реколтата от слънчоглед в света също е слаба, отчитат от Световния съвет по зърното. У нас е рано да се говори каква ще е реколтата, но цената на слънчогледа се е покачила с около 35% от 650 - 680 лева за тон в началото на 2012 г. до 900 - 1000 лева за тон в края на септември.
Слънчогледът се продава по 639 долара за тон в Унгария, по 550 долара в Русия и 570
долара в Украйна. Цената на олиото в Ротердам се качва от началото на годината с
5 %. В края на септември олиото се продава по 1255 долара в Ротердам, но Украйна подбива цената с продажби от 1145 долара за тон. Цената на олиото у нас се качва за девет месеца с 20% - до 2,41 лева за литър в края на септември при 2,00 лева за литър в началото на годината. Рафинираната захар в Лондон поевтинява с 4% за девет месеца и се продава по 550 долара за тон в края на септември. Нерафинираната захар на борсата в Ню Йорк поевтинява с 12% до 450 долара за тон, отчетоха експерти. В България захарта поевтинява, както и на световните пазари, с 4% за 9 месеца и пакет от един килограм се продава на едро в края на септември по 1,73 лева при 1,80 лева през януари.
Поевтиняването на захарта се дължи на оттеглянето на големите инвестиционни фондове от захарния пазар и насочването им към търговията със зърно, смятат в Софийската стокова борса.
Tweet |
|