АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
През периода януари - септември 2024 г. от България общо са изнесени стоки на стойност 63 156.4 млн. лв., което е с 3.6% по-малко в сравнение със същия период на 2023 година. През септември 2024 г. общият износ на стоки възлиза на 6 645.2 млн. лв. и намалява с 9.3% спрямо същия месец на предходната година.
Дефицитът при търговията със стоки на Япония възлиза на 2,41 трилиона йени (15,67 млрд. долара), което представлява ръст от 86,8 на сто спрямо предходната година. Японският износ нараства с 5 процента до 52,22 трилиона йени (339,52 млрд. долара), а вносът се увеличава със 7,1 процента до 54,64 трилиона йени (355,39 млрд. долара).
През периода януари - август 2024 г. износът на стоки от България за ЕС намалява с 3.4% спрямо същия период на 2023 г. и е на стойност 36 269.0 млн. лева. Основни търговски партньори на България са Германия, Румъния, Италия, Гърция и Франция, които формират 62.3% от износа за държавите - членки на ЕС.
Най-големите компании за хранителни стоки и напитки в света продават по-малко здравословни продукти в страните с ниски доходи, отколкото в тези с високи доходи, се посочва в нов доклад. Продукти, продавани от компании като "Нестле" (Nestle), "ПепсиКо" (PepsiCo) и "Юниливър" (Unilever), са оценени като част от глобалния индекс, публикуван от "Достъп до инициатива за хранене", първият от 2021 г.
На Софийската стокова борса търговията със зърнени стоки през седмицата е спокойна, след реализираните сделки в предишната седмица за хлебна пшеница в големи количества, осъществили се на 545 лева за тон, отчитат още експертите на борсата.
Това показва неформално проучване на Асоциацията на търговците на нехранителни стоки (АТНС) сред 100 магазина за строителни материали, мебели и декорация, спортни стоки и от типа "направи си сам".
Секторът на услугите за колетни пратки очаква търсенето на стоки от китайски онлайн платформи за пазаруване като Alibaba, Temu и Shein да доведе до рекорден трафик през тази година
На Софийската стокова борса търговията със зърнени стоки се раздвижи. Търсенето на хлебна пшеница от тазгодишна реколта се повиши на 545 лева за тон, предлагането също слезе на тази цена и се сключиха сделки за над петдесет хиляди тона на 545 лева за тон.
Икономическият зам.-министър допълни, че през ноември 2024 г. Центърът за насърчаване на сътрудничеството в областта на селското стопанство между Китай и страните от ЦИЕ (ЦНСССКЦИЕ) планира официално да открие нов постоянен павилион с изложбени стоки от България и страните от ЦИЕ и нов офис за връзка на ЦНСССКЦИЕ в град Нинбо.
ЦБ отбеляза, че инфлацията е нараснала много повече от очакваното през предходното тримесечие и "значително" над юлските прогнози, тъй като вътрешното търсене изпревари възможностите за разширяване на предлагането на стоки и услуги и капацитета на руската икономика, който продължава да бъде ограничен поради санкциите.