АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


"Недопустимо е в България да се продават храни със съмнителен произход или подвеждащи етикети, които заблуждават потребителите за състава и качеството на продукта. Пазарът трябва да бъде защитено място, а не територия за печалба на нечестни търговци за сметка на здравето на хората", заяви инж. д-р Андрей Велчев, председател на Сдружението.


Хората все по-често търсят най-доброто, вместо най-евтиното и са по-склонни да се откажат от първоначалния си избор на сайт, ако видят добър втори вариант или получат безплатно предложение.


Повишаването на цените и разходите за живот са повод за безпокойство за 40% от хората на възраст 16-30 години, които взеха участие в последното проучване на Евробарометър за младежта.


Потребителите формират възприятията си за нивата на инфлация според определен кръг стоки, които купуват по-често и са относително евтини. Проучванията показват, че повишенията на цените привличат вниманието на хората повече от стабилните или спадащите цени.


През 2023 г. 10,6 на сто от жителите на Европейския съюз не са могли да поддържат домовете си достатъчно топли. В сравнение с 2022 г. този дял нараства с 1,3 процентни пункта, сочат най-новите данни на Евростат, публикувани от статистическата агенция. С най-висок дял на хората, които не са били в състояние да поддържат домовете си достатъчно топли през 2023 г., са били Испания и Португалия - по 20,8 на сто за всяка (при съответно 17,1 и 17,5...


Това каза в ефира на "Още от деня" на БНТ вицепремиерът Томислав Дончев относно състоянието на държавната хазна. "Стремежът е това да се случи без увеличаване на данъците и без орязване на нито едно плащане, което стига до хората", категоричен бе той.


От първи януари тази година в България ставката на данък добавена стойност (ДДС) на хляба отново е 20 на сто, след като бе нула процента за определени типове хляб като мярка в помощ на бизнеса и на хората заради ковид пандемията. Ето колко струва хлябът в съседните на България страни и с какъв ДДС е обложен.


От друга страна, финансовата необходимост е основната причина за продължаване на трудовата активност в Кипър (68,6 на сто), Румъния (54,3 на сто) и България (53,6 на сто). Най-нисък дял от хората, заявяващи финансовата необходимост като причина, е отчетен в Швеция (9,4 на сто), Чехия (12,4 на сто) и Люксембург (14,4 на сто).


Една трета от хората пътуват всяка седмица извън мястото си на постоянно пребиваване, 9% - всеки ден, а 92% от българите използват транспортната инфраструктура на страната поне веднъж годишно.


Работниците и служителите с договори за временна заетост са съставлявали 17,1 на сто от хората в активна трудова възраст (на възраст от 20 до 64 години) в ЕС през 2023 г. Това съобщава европейската статистическа служба Евростат. Делът на работниците и служителите на временна трудова заетост намалява спрямо 2014 г. (19,1 на сто).