АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
.Вашингтон и Брюксел са постигнал споразумение за търговията с говеждо, което бе блокирано от ЕС заради притеснения от употребата на хормони. В година първа безмитният американски износ на говеждо в ЕС ще се увеличи с 46%“, обяви Тръмп, за 7 години вносът ще се увеличи с още 90%.
Еврокомисията съобщи, че принципното споразумение ще позволи на американските фермери да изнасят 35 000 тона говеждо за ЕС. Увеличеният обем ще бъде постигнат в продължение на седем години. Други страни ще си поделят допълнителна квота от 10 000 тона говеждо месо.
Пилетата никога не са били и няма да бъдат третирани с хормони, твърди пред вестник 24 часа професор Бойко Ликов, директор на Центъра за оценка на риска към Агенцията по храните. Според него използването на хормоните в птицевъдството никога не е било разрешавано в Европа и САЩ.
Допълнителните проверки на пилешкото месо не показват наличие на растежни хормони, се посочва в съобщение от Българската агенция по безопасност на храните.
Инспекциите се разширяват и тази седмица ще се проверяват търговските вериги и компаниите, които внасят пилешко месо, за да се провери дали има такива хормони и във вносната продукция.
Сдружение "Зелени инициативи" настоява за публичност на проверките на храните за хормони и антибиотици и за ясна българска позиция за подготвяното търговско споразумение със САЩ.
Отстъпки на Европейския съюз, слагащи край на 20-годишната война със САЩ и Канада за говеждото, третирано с хормони, бяха гласувани в Европарламента, съобщи българската пресслужба на ЕП.
САЩ са вдигнали търговските санкции за някои продукти от ЕС като част от спора за говеждото месо, третирано с хормони, съобщи ЕК