АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Почти всички основни хранителни продукти, плодове и зеленчуци поскъпват на борсите у нас, показват данните от тазседмичния бюлетин на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ). Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява движението на цените на хранителните стоки на едро в България, през седмицата се повиши с 0,45 процента до 2,214 пункта.
Причина за тази ситуация е, че бившият режим на Башар Асад "все по-често" ги е използвал за военни цели, както и за покупките на хранителни продукти и горива.
През ноември 2024 г. спрямо предходния месец най-голямо е увеличението на цените в групите: „Хранителни продукти и безалкохолни напитки“ (+1.4%), „Развлечения и култура“ (+1.3%), „Алкохолни напитки и тютюневи изделия“ (+0.7%) и „Транспорт“ (+0.7%). Най-голямо намаление е регистрирано в групите: „Облекло и обувки“ (-1.3%) и „Жилищно обзавеждане, стоки и услуги за...
ФАО намали минимално прогнозата си за глобалното производство на зърнени храни през 2024 г. до 2,841 млрд. тона. Предходната прогноза залагаше на 2,848 млрд.тона. Индексът на цените на храните на ФАО, който следи пет хранителни кошници - зърнени храни, месо, млечни продукти, растителни масла и захар, се повиши, движен главно от скока на цените на растителните масла.
Ще се разработват експертни анализи, стратегии, научно-обосновани политики и други рамкови документи за осигуряване на трансформацията в земеделието чрез качествени продукти и услуги. Предложението за откриване на Института е на ректора на Университета по хранителни технологии в Пловдив след решение на академичния съвет на висшето училище.
Според данни на НСИ за средните купени количества хранителни стоки на домакинство, консумацията на традиционно български и чуждестранни месни деликатеси е константна през годините. Така например за 2021 година консумацията на трайни колбаси е 6,1 кг. на домакинство. За 2022 и 2023 година консумацията намалява до 5,9 кг.
Нова кръстоска породи, демонстрации по транжиране, дегустации, филм и какво ли още не очакват посетителите на най-голямото от 5-те хранителни изложения. МЕСОМАНИЯ ще отвори врати от 13 до 16 ноември в Интер Експо Център, София.
Най-големите компании за хранителни стоки и напитки в света продават по-малко здравословни продукти в страните с ниски доходи, отколкото в тези с високи доходи, се посочва в нов доклад. Продукти, продавани от компании като "Нестле" (Nestle), "ПепсиКо" (PepsiCo) и "Юниливър" (Unilever), са оценени като част от глобалния индекс, публикуван от "Достъп до инициатива за хранене", първият от 2021 г.
Минимално повишение на цените на някои основни хранителни стоки, плодове и зеленчуци на борсите в страната се наблюдава и през тази седмица, показват данните в седмичния бюлетин на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ).
През септември 2024 г. спрямо предходния месец най-голямо увеличение е регистрирано в групите: „Образование“ (+3.3%), „Облекло и обувки“ (+0.8%), „Хранителни продукти и безалкохолни напитки“ (+0.6%) и „Алкохолни напитки и тютюневи изделия“ (+0.3%).