АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
През първата половина на 2024 г. те възлизат на 4,13 милиарда евро, което е с 288,3 милиона евро или 7,5% повече в сравнение със същия период на 2023 г., предаде хърватската агенция ХИНА, позовавайки се на данни на Хърватската национална банка, цитирани в съобщение на Министерството на туризма и спорта.
Броят на туристите, посетили крайбрежните окръзи на Хърватия през юли, е намалял с 3,4% или със 155 000 души в сравнение с юли 2023 г., предаде хърватската агенция ХИНА, позовавайки се на данни на Хърватския национален туристически съвет (HTZ).
Последните данни от преброяването на населението през 2021 г. показват, че в Хърватия е имало един милион пенсионери и малко повече от 200 000 студенти и че броят на икономически активните лица е намалял с 4,5%, а броят на неактивните лица е намалял с 12.7%, съобщи Хина.
Първият е 122-километров газопровод по маршрута от Босилево през Сисак до Козарац, проект на стойност 322 милиона евро, и 36-километров газопровод между Лудо и Забок на стойност 78 милиона евро.
Най-предпочитан от туристите през второто тримесечие на миналата година е бил испанският регион Андалусия (7,1 милиона нощувки), следван от хърватския Ядранска Хърватска (6,5 милиона нощувки) и от Ил дьо Франс във Франция (5,8 милиона нощувки).
Това е седемнадесетата поредна седмица, в която цените на горивата се повишават. Новата цена на бензина е 1,62 евро, което е увеличение с 0,04 евро. Толкова струва и дизелът, който отбеляза повишение от 0,07 евро.
Цените на 30 основни продукта ще бъдат трайно намалени. Те включват продукти като слънчогледово олио, прясно мляко, брашно, захар, определени месни и млечни продукти, ориз, яйца, някои зеленчуци и плодове, шоколад и продукти за бита.
„Скъпата“ кошница включва най-качествената риба, шунка, агнешко или телешко месо, козунак и напитки. В средната са включени шунка, по-евтина риба, младо свинско месо или месо със средно качество, а скромната кошница включва сардини като най-евтина риба, пиле, свинска плешка, евтини напитки и козунак.
Основни оплаквания на потребителите са както от ресторантьорите, така и от търговците на дребно. Свързани са с двойното указване на цените, неправилно закръгляне, неприемане на куни при плащания или пък с това, че рестото не е в евро.
Коментирайки европеизацията на хърватската икономика, Пленкович напомни, че 50-60 процента от заемите и спестяванията са свързани с еврото, 70 процента от туристите, посещаващи Хърватия, идват от страни от еврозоната, а две трети от валутния обмен е с еврозоната.