АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Участниците трябва да предоставят бутилка с вино от 1,5 литра, като посочат информация за сорта на гроздето, населеното място и местността на лозовия масив. Бутилките ще се приемат в Туристическия информационен център в Сандански до 25 декември.
Франция е най-големият производител на вино в света. Очаква се тази година обемите му да възлязат на между 40 и 43 млн. хектолитра. Това е значително по-малко от 47,9-те милиона хектолитра, произведени през 2023 г.
Всеки от 350-те дегустатори ще оставя бележки за всяко от 45-те вина, които опитва на ден. Освен да ги оценява по 100-точкова система, той ще описва аром, вкус, структура. На базата на тези дегустационни коментари, статистически анализ и AI изработват подробно описание (профил). Профилът показва силните и слаби страни на виното, произхода на дегустаторите, техните впечатления.
Вината са представени в шест групи – бели, розови и червени от последна и от по-стари реколти. Те се оценяват по 100- точковата система на Международната организация по лозата и виното (OIV) и са претенденти за „Златен ритон“.
Винопроизводители от цял свят се събират във френската столица на ежегодно изложение и освен традиционните вина ще предложат и продукти, които, както се надяват, ще отговорят на вкуса на любителите, консумиращи все по-малко от тази напитка.
Позволяваме на виното да се изяви, да развие своята уникалност и неповторимост, каквато е и природата в района на Белоградчишките скали. Така съчетаваме нашата страст с отличителния тероар, каза в интервю за БТА енологът и собственик на Винарска изба (ВИ) "Боровица" Адриана Сребринова.
Новата инициатива се организират за пръв път в навечерието на Трифон Зарезан и ще даде по-добра видимост и разпознаваемост на виното от Ямболско в навечерието на Празниците на лозаря, на виното и на влюбените.
Операторите ще имат избор да посочат списъка на съставките и обявяването на хранителните стойности или върху физическия етикет на виното, или чрез специално електронно средство, като например QR код.
Членовете на съвета подкрепиха разбирането, че организацията и правилата на доставки на грозде за производство на вино, гроздова мъст и вино следва да останат като част от регулацията на процесите в лозаро-винарския сектор в рамките на специализираното законодателство и изразиха готовност да се включат в разработването на новия Закон за виното и спиртните напитки.
Производството на вино в ЕС е строго регулирано и подкрепяно. Винопроизводителите получават около 500 милиона евро годишно, за да реорганизират своите лозя и да станат по-конкурентоспособни, се казва в съобщение за пресата.