EUR 1.9558
USD 1.8824
CHF 2.1037
GBP 2.3574
CNY 2.5792
you tube
mobile version

Цацаров отказа оспорване на изборите

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Цацаров отказа оспорване на изборите

mail12:09 | 13.04.2017прегледи 1348 коментарикоментари 0


Главният прокурор Сотир Цацаров отказа да внесе мотивирано искане за сезиране на до Конституционния съд да се произнесе по законността на изборите за народни представители в Четиридесет и четвъртото Народно събрание. Това съобщиха от пресцентъра на Прокуратурата. Съгласно чл. 304 от Изборния кодекс /ИК/, споровете относно законността на изборите за народни представители и на избора на народен представител се решават от Конституционния съд.
В разпоредбата на чл. 305 ал.1 от ИК е уредено правото на кандидатите за народни представители, партиите, коалициите и лицето, което представлява инициативния комитет, регистрирали кандидати в изборите, да оспорят законността на изборите за народни представители и на избора на народен представител пред орган по чл. 150 ал. 1 от Конституцията, какъвто е главния прокурор, в 7-дневен срок от обявяването на решението с резултатите от изборите от Централната избирателна комисия.
Съгласно чл. 305 ал.2 от ИК в 15-дневен срок от обявяването на решението с резултатите от изборите от Централната избирателна комисия органът по чл. 150, ал. 1 от Конституцията въз основа на постъпилото оспорване по ал. 1 или по своя инициатива може да сезира Конституционния съд с мотивирано искане да се произнесе по законността на изборите за народни представители или на избора на народен представител.
На 4 април 2017 г. лидерите на Коалиция „Обединение ДОСТ“ Лютви Местан и Орхан Исмаилов са сезирали с жалба главния прокурор на Р България, с която са поискали той да упражни правомощията си, като орган по чл. 150 от Конституцията, да внесе мотивирано искане за сезиране на Конституционния съд да се произнесе по законността на изборите. С жалбата се оспорва законността на изборите за народни представители в 44-то Народно събрание и са изложени твърдения за извършени значими нарушения на изборния процес, нарушаващи грубо конституционните права на българските граждани.
Посочено е, че нарушаването на правата е осъществено чрез организирано възпрепятстване на български граждани, пребиваващи в Р Турция да осъществят правото си да гласуват в България, като са били организирани блокади на ГКПП „Капитан Андреево“, „Малко Търново“ и „Лесово“. Сочи се че за упражняването на правото на гласуване на територията на Р Турция е въведено противозаконно изискване за образователен ценз за писмена грамотност на български език. Позовавайки се на медийни изяви на представители на Коалиция „Обединени патриоти“ се твърди, че е осъществена груба намеса в работата на ЦИК и нарушаване на нейната независимост.
След анализ на изложението на лидерите на Коалиция “Обединение ДОСТ“ и на приложените материали, позовавайки се на Решение № 5 от 9 юли 2013 г. по к.д.№ 13/2013 г. на Конституционния съд, главният прокурор е преценил, че не е налице обоснована необходимост за сезиране на Конституционния съд. Липсват данни за тежки и повсеместни нарушения, довели до опорочаване на изборния процес и неговите резултати. Няма данни за нарушения от такова естество, че да води до дълбоко компрометиране на резултатите и невъзможност да се установи действителната воля на избирателите. Главният прокурор отказа да оспори пред Конституционния съд и законността на изборите в отделни многомандатни избирателни райони /16 МИР- Пловдив и 5 МИР - Видин/ по сигнали от кандидати за народни представители в тези райони.


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg