АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Oчepтaвaщият ce дeфицит в Бюджeт 2025 oт 12 млpд. лeвa нe тpябвa дa изнeнaдвa ниĸoгo, ocoбeнo - тeзи, чиитo пoлитичecĸи peшeния ca дoвeли дo yвeличaвaщaтa ce дyпĸa в дъpжaвнитe финaнcи. Toвa зaяви в cтyдиoтo нa Моnеу.bg члeнът нa Упpaвитeлния cъвeт нa Бългapcĸaтa нapoднa бaнĸa Людмилa Eлĸoвa.
Тридесет и петото редовно Общо събрание на БТПП, което се проведе на 18 юни, избра нов Управителен съвет, съставен от 85 членове.
Служебният министър на финансите Людмила Петкова се съгласи, че през последната седмица спорът за наличното в хазната е ескалирал. Петкова припомни, че на 9 април бившият финансов министър Асен Василев е посочил сумата от 9,9 млрд.лв., докато нейната проверка е показала 6,7 млрд.лв.
"Един американец осъдил фирмата на Асен Василев да му плати 5 милиона лева. Но, за да не платят, продали имотите и източили парите. Помогнала им "винетната кралица" с нейните 100 милиона лева комисионни от търговията с винетки. До тук всичко ясно ли е? Според мен да", коментира Делян Добрев.
Предварителни данни за изпълнението на бюджета показват, че дефицитът ще бъде по-нисък от планираното, каза министърът на финансите Асен Василев след среща в НС с председателя на Комисията по външна политика Бойко Борисов.
Асен Василев припомни, че се запазва нулевата ДДС ставка за хляба и брашното до средата на следващата година, както бе одобрена първоначално. За ставката от 9% за ресторантьорите последното решение ще бъде на парламента, стана известно от думите на министъра.
Асен Василев обясни, че проектите, които са засегнати, са проектът за батерии, както и проекти, които е трябвало да бъдат във фаза на изпълнение – подготвени или с пуснати поръчки, или с избрани изпълнители, но през последната една година правителството не е успяло да ги вкара в тази фаза.
В момента има над 3000 заявления, които очакват финансиране в размер на 4 млрд. лева, а наличните ресурси са 1,1 млрд. лв., посочи Добромир Василев от МРРБ. „За съжаление все още няма механизми да се посрещнат очакванията на онези, които ще останат под чертата, за да могат те да бъдат привлечени към следващия етап от програмата, която изисква самоучастие от 20%."
Общо вписани са 7374 земеделски стопани.Тютюнопроизводителите вече са наясно, че за да отглеждат тютюн, трябва да са законни земеделски производители, коментира пред БНР Цветан Филев, председател на Националната асоциация на тютюнопроизводителите.
За да се види действително колко лозари са останали. "Много колеги се отказаха. България е море от изоставени лозя. Водим се 630 000, а сме останали не повече от 300 000, затова настояваме за лозарския регистър – за да е ясно при кого отиват тези субсидии", подчерта Василев.