АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
През 2023 г. започнаха преговори за закупуване на два руски реактора, първоначално закупени за недовършената АЕЦ Белене в България. Планираната покупка има плаваща цена от поне 600 милиона евро . Американската компания „Уестингхаус“ също планира да построи два реактора на украинската площадка.
Увеличението, което според оценки ще струва 1,65 трлн. сирийски лири или около 127 млн. д. по текущ курс, ще бъде финансирано от съществуващи държавни ресурси, плюс комбинация от регионална помощ, нови инвестиции и усилия за размразяване на сирийски активи в чужбина.
Цената ФОБ (FOB - Free On Board - на границата на страната износител) на хлебната пшеница за доставка през февруари в Чикаго обърна тренда и се опитва да компенсира предишните загуби с леко повишение от 3 долара до цена от 235 долара за тон. Франция също вдигна котировките със 7 евро до 241 евро за тон за доставка през януари, а Украйна вече месец остава с нулева промяна на цена от 239,00 долара за тон.
Ако на 6 януари 2024 г. бензин A95 се е продавал за 2,61 лева за литър, то днес средната му цена на дребно е 2,55 лева за литър. За последния месец обаче бензинът е поскъпнал с 3 стотинки на литър (+1,19 процента), но се запазва тенденция за стабилизиране на цената.
Наред с електроенергията, която произвеждат, реакторите могат да генерират и "чист" водород, посочват експерти. Приема се, че той може да бъде използван като гориво, благодарение на което се генерира енергия, незамърсяваща околната среда.
Възможно е с въвеждането на новите регулации през следващите месеци цените на самолетните билети да поскъпнат за полети, излитащи от ЕС, Великобритания, Норвегия и Швейцария, посочва чешкото електронно издание praguemorning.cz. Промяната ще се отрази и на цените на туристическите пакети, предупреждава медията.
Независимо, че утвърдената цена от 81,94 лева за мегаватчас (MWh) е по-висока спрямо цената за декември със 7,97 процента, тя е по-ниска от първоначално заявената от "Булгаргаз" и запазва конкурентност за българските бизнес и битови потребители на природен газ, изтъкват от КЕВР.
Това е отсечката от Волуяк до Софийския околовръстен път, вече има издадено разрешение за строеж. Победителят в обществената поръчка е обединение между "ГБС - Инфраструктурно строителство", "Главболгарстрой интернешънъл" и "Обонато билд". Консорциумът предложиха най-ниска цена - 222 млн. лв. без ДДС.
КЕВР одобри цена за разпределение за битовите абонати от 36,60 лева за мегаватчас (МВтч), а цената за снабдяване ще бъде 5,88 лева/МВтч, допълват от компанията. Повишаването на крайната цена в сметките на битовите клиенти на компанията е в размер на 12%, а за стопанските потребители е 10% спрямо цената на природния газ за декември 2024 г.
Русия е транспортирала около 15 млрд. куб. м. природен газ през Украйна в рамките на 2023 година. Това представлява под 8 на сто от общите руски газови доставки за Европа през рекордната 2019 година. Делът на Москва в европейския пазар на природен газ рязко намаля след нахлуването в Украйна през 2022 г., което подтикна ЕС да намали зависимостта си от руското синьо гориво.