АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
То е малко под 10% от световното производство (на електроенергия), като географският център се измества към Китай за сметка на държави като САЩ и Франция, пише МАЕ в свой доклад. Повече от 70 гигавата нови ядрени мощности са в процес на изграждане в световен мащаб - едно от най-високите нива през последните 30 години.
През 2023 г. започнаха преговори за закупуване на два руски реактора, първоначално закупени за недовършената АЕЦ Белене в България. Планираната покупка има плаваща цена от поне 600 милиона евро . Американската компания „Уестингхаус“ също планира да построи два реактора на украинската площадка.
Тя е изградена от 3 356 фотоволтаични модула с капацитет от 1862 kWp/час. Очаква се нейната работа да намали разходите на СПТО за електроенергия с около 5 хил. лв. на ден или 1,8 млн. лв. на година. Произведената енергия ще се използва изцяло за собствени нужди и ще допринесе за постигане на нулев въглероден отпечатък.
Сделката идва на фона на прогнозите на Американската агенция за енергийна информация (EIA), че се очаква потреблението на електроенергия да се повиши до рекордно равнище през тази година, посочва Ройтерс.
Електроцентралата ще продава произвежданата електроенергия на свободен пазар, след като в края на миналия февруари изтече дългосрочното споразумение на НЕК с "КонтурГлобал Марица Изток 3" за изкупуване на електроенергия и временно спря производството.
Цената ФОБ (FOB - Free On Board - на границата на страната износител) на хлебната пшеница за доставка през февруари в Чикаго обърна тренда и се опитва да компенсира предишните загуби с леко повишение от 3 долара до цена от 235 долара за тон. Франция също вдигна котировките със 7 евро до 241 евро за тон за доставка през януари, а Украйна вече месец остава с нулева промяна на цена от 239,00 долара за тон.
Ако на 6 януари 2024 г. бензин A95 се е продавал за 2,61 лева за литър, то днес средната му цена на дребно е 2,55 лева за литър. За последния месец обаче бензинът е поскъпнал с 3 стотинки на литър (+1,19 процента), но се запазва тенденция за стабилизиране на цената.
Само през декември електропроизводството се е равнявало на 342 160 мегаватчаса (MWh), което според данните на централата е рекордно високо месечно производство за 2024 г. Така произведената от нея електрическа енергия през месеца се равнява на 9 процента от цялото потребено количество в България през периода.
Независимо, че утвърдената цена от 81,94 лева за мегаватчас (MWh) е по-висока спрямо цената за декември със 7,97 процента, тя е по-ниска от първоначално заявената от "Булгаргаз" и запазва конкурентност за българските бизнес и битови потребители на природен газ, изтъкват от КЕВР.
Това е отсечката от Волуяк до Софийския околовръстен път, вече има издадено разрешение за строеж. Победителят в обществената поръчка е обединение между "ГБС - Инфраструктурно строителство", "Главболгарстрой интернешънъл" и "Обонато билд". Консорциумът предложиха най-ниска цена - 222 млн. лв. без ДДС.