АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Цената на златото се повиши с 18,5%
18:35 | 08.08.2024 682 коментари 0
Златото е суровината, която се представя най-добре на световния пазар тази година - цената му се повиши вече с 18,5 на сто и достигна рекорден максимум, информира Ройтерс. Благородният метал обаче може да стане жертва на собствения си успех, тъй като с покупките си клиентите рискуват да вдигнат цените, според анализаторите на новинарската агенция.
Спотовите цени на златото достигнаха 2463,3 долара за тройунция и до голяма степен задържа печалбите, постигнати тази година, след като на 17 юли достигна рекорден максимум от 2483 долара за тройунция. Световният съвет по златото (World Gold Council) публикува миналата седмица тримесечния си доклад, в който отчете общо търсене от 1258,2 метрични тона през второто тримесечие - най-високото, отчитано някога за този период на годината и повишение с около 4 на сто на годишна основа.По-подробната разбивка на данните за търсенето обаче показват някои тенденции, които може да предвещават забавяне през идните тримесечия. Търсенето расте най-силно на т. нар. извънборсов пазар, който до голяма степен обхваща покупките на институционалните инвеститори, лица с висока нетна стойност и семейни офиси. На този пазар търсенето е било 329,2 тона през второто тримесечие, което е нарастване с 53 на сто спрямо същото тримесечие на 2023 г. и бележи скок от 385 процента спрямо първото тримесечие.
Според Световния съвет по златото това нарастване на търсенето на извънборсовия пазар се дължи на усилията за диверсификация на инвестиционните портфейли, което повдига съмнения в устойчивостта му. Докладът отчита също така силен спад в търсенето на злато за направа на бижута, което е намаляло до 390,6 тона през второто тримесечие или с 19 на сто спрямо същия период на 2023 година. Търсенето на златни монети също се е сринало - с 38 на сто до 52,7 тона през второто тримесечие. Тези тенденции сочат, че потребителите може би започват да се отказват от покупки заради силния ръст на цените.
Tweet |
|
Още от рубриката
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg