АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Движението на цената при царевицата за доставка през май в САЩ е възходящо с 4 долара до 225 долара за тон. Във Франция има поевтиняване с 3 евро до 202 евро за тон, а в Украйна - поскъпване с 5 долара до 243 долара за тон.


След сериозното понижение на котировките ФОБ (FOB - Free On Board - на границата на страната износител) на хлебната пшеница за доставка през април в Чикаго миналата седмица, сега трендът е по-разнороден. В Чикаго пшеницата поевтинява с 2 долара до нива от 228 долара за тон. Във Франция и Русия промяната остава нулева и цените са на старите нива - 220 евро за тон и 252 долара за тон. В Украйна движението е с 2 долара надолу до 248 долара за тон.


Цената ФОБ (FOB - Free On Board - цена на границата на страната износител) на хлебната пшеница за доставка през март в Чикаго се повиши с 6 долара до 253 долара за тон.


Напрегнатата геополитическа ситуация в света, непредсказуемата тарифна политика на САЩ, разочароващите показатели на американския и европейския износ на пшеница и оптимистичните перспективи за новата реколта поддържат сериозна динамика на световните зърнени пазари. Това отбелязват експертите на Софийската стокова борса (ССБ) тази седмица.


Портокалите - с 8,1 на сто до 2,23 лева за килограм, следвани от лимоните - с 5,8 на сто до 2,39 лева за килограм. Ябълките са нагоре с 4,3 на сто до 1,69 лева за килограм. Грейпфрутите качват с 3 на сто до 2,58 лева за килограм, мандарините - с 2,7 на сто до 2,62 лева за килограм, бананите - с 1,1 на сто до 2,75 лева за килограм.


Кафето "Арабика" е световен еталон за фючърсни договори за кафе, които се търгуват на ICE. Арабика представлява 75% от световното производство и се култивира най-вече в Бразилия (40% от общото предлагане в света) и Колумбия. IСорт "Робуста" e 25%, произвежда се във Виетнам и Индонезия.


Референтният показател за световните цени на хранителните стоки се повиши през февруари, тласкан от ръста на цените на захарта, млечните продукти и растителното масло, според новия доклад на Организацията по прехрана и земеделие на ООН (ФАО).


През 2016 година месото в Дания е било най-скъпо в Европейския съюз (ЕС) - около 40% над средните цени за общността (виж таблицата по-долу). На второ място е Австрия (+37,2 на сто) и на трето Германия (+20,2 на сто). Това показват обявените данни на „Евростат".


Ако това се случи, съществуват поне два риска. Първият е вероятността Европейската комисия да наложи санкции, а вторият е, че ще започнат да възникват дефицити.