АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
иЦената ФОБ (FOB - Free On Board - на границата на страната износител) на хлебната пшеница в Чикаго спадна с 5 долара до 245 долара за тон за доставка през декември, във Франция намаля с 3 евро до ниво от 222 евро за тон, в Украйна остана без промяна на цена от 240 долара за тон, а в Русия е надолу с 2 долара до 228 долара за тон.
ФАО намали минимално прогнозата си за глобалното производство на зърнени храни през 2024 г. до 2,841 млрд. тона. Предходната прогноза залагаше на 2,848 млрд.тона. Индексът на цените на храните на ФАО, който следи пет хранителни кошници - зърнени храни, месо, млечни продукти, растителни масла и захар, се повиши, движен главно от скока на цените на растителните масла.
Цената на кравето сирене се вдига с 1,2 на сто до 11,64 лева за килограм, а кашкавалът тип "Витоша" поевтинява с минималното 0,3 на сто и се предлага по 17,26 лева за килограм. Цената на олиото се вдига с 4,8 на сто до 3,26 лева за литър, а на брашното тип 500 - с 4,4 на сто до 1,37 лева за килограм. Захарта е нагоре с 2,8 на сто и се предлага по 1,99 лева за килограм.
На Софийската стокова борса търговията със зърнени стоки е спокойна след сделките миналата седмица за хлебна пшеница и маслодаен слънчоглед, реализирани на 545 лева за тон и 1000 лева за тон, отчитат още експертите на борсата. Продължава и търсенето на фуражна пшеница насипно на 340 лева за тон.
Цената на кравето сирене отстъпва с 0,1 на сто до 11,30 лева за килограм, а тази на кашкавала тип "Витоша" - с 0,8 на сто до 16,65 лева за килограм.
Обяснението за впечатляващия ръст се крие най-вече в засилващото се търсене в трите основни пазара за злато – Китай, Индия и САЩ, коментира в съобщение до медиите Макс Баклаян, изпълнителен директор на борсата за ценни метали "Тавекс" (Tavex).
Минимално повишение на цените на някои основни хранителни стоки, плодове и зеленчуци на борсите в страната се наблюдава и през тази седмица, показват данните в седмичния бюлетин на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ).
Ако това се случи, съществуват поне два риска. Първият е вероятността Европейската комисия да наложи санкции, а вторият е, че ще започнат да възникват дефицити.
Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява движението на цените на хранителните стоки на едро у нас, през седмицата отстъпи с 0,24 на сто до 2,083 пункта. Миналата седмица ИТЦ беше на ниво 2,088 пункта. Базовото ниво на ИТЦ - 1,000 пункта, е от 2005 г.
Цените на петрола се понижиха в европейската търговия, предусещайки края на конфликта в Либия