АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Основните искания на синдикатите са свързани с високите цени, жилищната криза и колективното договаряне.


За поредна година България скъсява разстоянието със средното равнище на икономическо развитие на ЕС. Това сочат предварителните оценки на брутния вътрешен продукт на човек от населението в паритет на покупателна способност.


Белият дом се готви да обложи с нови мита редица потребителски стоки от 2 април, с което предизвика остра критика от страна на международни ръководители и тревоги за възможно повишаване на потребителските цени, припомня Ройтерс.


Консервната промишленост в България навърши 126 години. За нейн основоположник се счита предприемачът Пантелей Генов, който започва изграждането на първата консервна фабрика в град Варна.


Втора част на видеото за строителството и модерните технологии и системи, използвани в най-дългия и модерен пътен тунел, строен до момента в България - тунел „Железница".


Яйцата (размер М) са по-скъпи със 6,5 на сто и се продават по 0,36 лева за брой на едро. Олиото поскъпва с 1,8 на сто до 3,24 лева за литър, а кравето масло (пакетче от 125 грама) - с 1,7 на сто и се предлага по 3,14 лева за брой.


Най-ниски са те в България - средно 10,6 евро на час, следвана от Румъния - 12,5 евро и Унгария - 14,1 евро. Най-високи разходи за труд в ЕС са отчетени в Люксембург - средно 55,2 евро на час, Дания - 50,1 евро на час и Белгия - 48,2 евро на час.


Най-сериозните проблеми за развитието на бизнеса остават свързани с несигурната икономическа среда и конкуренцията в бранша. Очакванията на преобладаващата част от мениджърите са за запазване на равнището на продажните цени през следващите три месеца.


Според данните на НСИ общият индекс на цените на производител се увеличава с 2.8% през февруари 2025 г. спрямо предходния месец. По-високи цени се наблюдават в добивната промишленост - с 6.5%, и в преработващата промишленост - с 4.2%, докато при производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ е отчетено намаление - с 1.2%.


В напреднала фаза е разработването на нов закон, който да обедини в единна система железопътния и автомобилния превоз на пътници. Това обяви заместник-министърът на транспорта и съобщенията Димитър Недялков по време на дискусия на тема „България към достъпна, конкурентоспособна и устойчива мобилност“.