АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Цени на петрола след две години
През идните две години производството на петрол и петролни продукти в света ще се увеличи, а цените на суровината ще спаднат. Това прогнозират американски експерти от независимата Американска агенция за информация по енергията към министерството на енергетиката на САЩ, което снощи разпространи първата си краткосрочна прогноза за 2013 година за развитието на глобалния енергиен пазар, предаде ИТАР-ТАСС. Според очакванията на експертите през 2013 г. производството на петрол и петролни продукти в света ще се увеличи с 1 млн. барела дневно, а през 2014 г. на фона на ускореното възстановяване на световната икономика от кризата - с 1,7 милиона барела.
"Основният растеж ще дойде от държави, които не са членки на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК), най-вече САЩ и Канада", посочват авторите на доклада. Според анализаторите петролният добив на независими производители през 2013 г. ще се увеличи с 1,4 млн. барела дневно, а през 2014 г. - с 1,3 млн. дневно.
Същевременно страните от ОПЕК през текущата година ще намалят добива с 0,6 млн. барела дневно, а през идната година ще запазят достигнатото равнище, за да поддържат приемливи цени на световните пазари. Либия, Ирак и Нигерия ще увеличат добива, а
основната сила в картела - Саудитска Арабия ще бъде принудена да свие производството си. Американските експерти очаква добивът на ОПЕК да се задържи на равнище поне 30 млн. барела, което ще бъде достатъчно за покриване на световното търсене. Заради тези тенденции петролът сорт Брент през 2013 г. ще поевтинее до средно 105 д. за барел и 99 д. за барел през 2014 г. спрямо средната цена от 112 д. през миналата година. Американският лек суров петрол, който през 2012 г. бе със средна цена 94 д. за барел, ще поевтинее до 90 д. през текущата година и до 91 д. през идната. Очакваните промени в цената на американския петрол са свързани с факта, че се планира през 2014 г. в САЩ едновременно да влязат в експлоатация няколко тръбопровода, което ще намали цената на транспорта на суровината от находищата до рафинериите.
Tweet |
|