АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Най-голямо увеличение на месечна база е регистрирано в Естония (9,5 на сто), Румъния (4,8 на сто) и България (2,5 на сто).


Размерът на новите тарифни ставки изненада дори и най-подготвените: стоките от ЕС ще бъдат обложени с нови 20% мита. Този ден ще влезе в историята - за Тръмп като "деня, в който започнахме да правим Америка отново богата", а за критиците му - като "деня, в който започва голямата инфлация и рецесия".


Всички консервни фабрики, които работят с пресни плодове и зеленчуци, купуват продукцията основно от България или от съседни на нас страни, а тези, които работят със замразени плодове и зеленчуци, могат да си позволят да търсят по-ниски цени на по-далечни разстояния.


Румънските сезонни зеленчуци се появиха преди броени дни и са търсена стока най-вече от хората, които спазват Великденския пост. Останалите потребители обаче се въздържат да ги купуват заради изключително високите цени. Салата с няколко продукта струва почти двойно повече от килограм пилешко месо.


Основните искания на синдикатите са свързани с високите цени, жилищната криза и колективното договаряне.


Белият дом се готви да обложи с нови мита редица потребителски стоки от 2 април, с което предизвика остра критика от страна на международни ръководители и тревоги за възможно повишаване на потребителските цени, припомня Ройтерс.


Яйцата (размер М) са по-скъпи със 6,5 на сто и се продават по 0,36 лева за брой на едро. Олиото поскъпва с 1,8 на сто до 3,24 лева за литър, а кравето масло (пакетче от 125 грама) - с 1,7 на сто и се предлага по 3,14 лева за брой.


Най-сериозните проблеми за развитието на бизнеса остават свързани с несигурната икономическа среда и конкуренцията в бранша. Очакванията на преобладаващата част от мениджърите са за запазване на равнището на продажните цени през следващите три месеца.


Според данните на НСИ общият индекс на цените на производител се увеличава с 2.8% през февруари 2025 г. спрямо предходния месец. По-високи цени се наблюдават в добивната промишленост - с 6.5%, и в преработващата промишленост - с 4.2%, докато при производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ е отчетено намаление - с 1.2%.


Енергетиката, автомобилостроенето, логистиката, резервните части, машините, металите и селскостопанските продукти изпъкват на преден план в двустранните отношения между Турция и България. По отношение на митниците има успешно сътрудничество. Турция има пет ГКПП-та към Европа и три от тях са с България.