АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Призивът за бойкот на магазините в Хърватия заради рекордно високите цени, обявен чрез социалните мрежи и предвиден за петък, 24 януари, беше подкрепен от двама министри в правителството на Андрей Пленкович.
Първите реакции в социалните мрежи са положителни, но едновременно с това започна бурен дебат за ползата и резултатите от планираната гражданска акция.
В бранша коментираха, че влияние на цената генерално оказват по-високите разходи - поскъпването на тока и водата, увеличението на минималната заплата.
Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява движението на цените на хранителните стоки на едро в България, през седмицата се повиши с 0,58 процента до 2,248 пункта. Миналата седмица ИТЦ беше на ниво от 2,235 пункта. Базовото равнище на ИТЦ - 1,000 пункта, е от 2005 г.
Това сочи изчисление на НСИ със специално създадена за целта формула, която отразява разликата в цените на собствените марки на Kaufland и средните съпоставими цени на останалите марки, продавани във веригата. В проучването са включени 100-те най-търсени и основни продукта, част от малката потребителска кошница на НСИ.
От първи януари тази година в България ставката на данък добавена стойност (ДДС) на хляба отново е 20 на сто, след като бе нула процента за определени типове хляб като мярка в помощ на бизнеса и на хората заради ковид пандемията. Ето колко струва хлябът в съседните на България страни и с какъв ДДС е обложен.
Четири ще са новите стоки и услуги в потребителската кошница на инфлацията, чиито цени ще следи НСИ тази година, а от нея ще отпаднат осем други. Сред отпадналите са PCR тест за COVID-19 и акумулаторна отвертка.
Повечето основни хранителни продукти, плодове и зеленчуци поскъпват на борсите у нас, показват данните от тазседмичния бюлетин на ДКСБТ. Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява движението на цените на хранителните стоки на едро в България, се повиши с 1,16 процента до 2,240 пункта. Преди Коледа ИТЦ беше на ниво от 2,214 пункта. Базовото равнище на ИТЦ - 1,000 пункта, е от 2005 г.
Това показа репортерска проверка в магазинната мрежа на Варна. В зависимост от производителя цената на типовия хляб е минимум 1,75 лева. „Добруджа“ може да се купи и за 1,55 лева, като хлябът е 650 грама. „България“ вече е над 2 лева. Пълнозърнестият е поне 2,40 лева, а цената на специалните хлябове надхвърля 3 лева.
За клиентите на "Електрохолд" цената нараства с 8,36 процента, на ЕВН - с 8,39 на сто, а за клиентите на "Енерго Про" - с 8,55 процента, посочват от КЕВР. В тези цени са включени и цените за мрежовите услуги.