АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Цена от 2 лв. за хляб е откровено спекулативна показват сметките на EconomyNews.bg., но поскъпването на хляба вече е факт и то е продиктувано от икономическата логика за мжомента.


Всички плодове и повечето зеленчуци са поевтинели през отминалата работна седмица, на което се дължи общото стопиране на цените по стоковите тържища в страната, тъй като при месните и млечните храни преобладават поскъпналите.


Индексът на тържищните цени (ИТЦ) се понижи през първата седмица на април от 1,570 на 1,537 пункта, съобщават от Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ).


Най-продаваният зеленчук на стоковата борса в село Огняново продължава да е пресният картоф, чиято цена е от 0.65 до 0.80 лв/кг. Тиквичките са на цена от около 0.50 до 0.65 лв/кг.


От началото на юли за 15 дни храните на едро са поевтинели с 4.80%. Това показват седмичните бюлетини на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ).


Най-много е нараснала цената на корнишоните, пипера, зелето и картофите. Това показва последният седмичен бюлетин на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ).


Седмичната равносметка показва, че от включените в бюлетина на ДКСБТ 34 хранителни продукти, 19 са поскъпнали, 13 са поевтинели и два са без промяна в цената.


От обобщените данни на седмичните и месечните бюлетини на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ) става ясно, че средното годишно увеличение на цените на храните на едро, предлагани по стоковите тържища е с 16.19%, като по групи храни най-голямо е поскъпването при зеленчуците (+21.90%), следвани от месните, млечните и други храни, вкл. варивата (+15.93%), и плодовете (+10.71%).


На седмична база най-много са се повишили цените на пакетчето краве масло 125 грама и пилешките кренвирши от месните и млечните храни, оранжерийните домати и вносните домати от зеленчуците, мандарините и бананите от плодовете.


От плодовете, наблюдавани от ДКСБТ, най-много поевтиняват грейпфрутите - с 5,3 на сто до 2,48 лева за килограм и ябълките - с 2,9 на сто до 1,58 лева за килограм.