АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Най-значително годишно увеличение през март се очаква при цените на услугите в еврозоната (3,4 на сто). Темпът им нарастване обаче се забавя спрямо февруари (3,7 на сто), сочи предварителната оценка на европейската статистическа служба.


Котировките ФОБ (FOB - Free On Board - на границата на страната износител) на хлебната пшеница за доставка през април в Чикаго се понижават с 15 долара до 232 долара за тон. Във Франция има спад с 8 евро до 222 евро за тон. В Украйна цената се повишава с 2 долара до 252 долара за тон, а в Русия - с 5 долара до 253 долара за тон.


Според данните на НСИ общият индекс на цените на производител се увеличава с 2.8% през февруари 2025 г. спрямо предходния месец. По-високи цени се наблюдават в добивната промишленост - с 6.5%, и в преработващата промишленост - с 4.2%, докато при производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ е отчетено намаление - с 1.2%.


Най-голямо увеличение е регистрирано в Русе (8 на сто), следван от градовете Пловдив (5,9 на сто), Варна (5,1 на сто) и Стара Загора (4,5 на сто). През четвъртото тримесечие на 2024 г. цените на жилищата в страната са се увеличили с 18,3 на сто в сравнение с четвъртото тримесечие на 2023 година.


От 7 февруари до 21 март инспекторите на Хърватската държавна инспекция (DIRH) са извършили 1450 проверки за спазване на решението на правителството за ограничаване на цените на дребно и са констатирали нарушения в 392 случая, предаде хърватската агенция ХИНА.


При определяне на прогнозната стойност е посочено, че тя е и пределна, т.е. – участниците при подготовка на офертата си не могат да надвишават определената от възложителя прогнозна стойност на поръчката. Ползването на този критерий дава възможност на възложителя, да избере не само най-икономически изгодна оферта, но и такава, която дават по-високо качество. Освен това в конкретната поръчка превес е даден на цената, тъй като...


Цените на ваканционните имоти се покачват, но все още са с 30% по-достъпни от градските жилища.Очакванията са предлагането на вторичния ваканционен пазар да намалее, а влизането в еврозоната и краят на войната да дадат допълнителен тласък на цените.


Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява движението на цените на хранителните стоки на едро в България, през седмицата се повишава с 0,85 процента до 2,366 пункта. Миналата седмица ИТЦ беше на ниво от 2,346 пункта. Базовото равнище на ИТЦ - 1,000 пункта, е от 2005 г.


От петте централни банки само тази на Швейцария намали лихвените си проценти. САЩ и Великобритания оставиха без промяна основната си лихва, като Япония, която също запази основния си лихвен процент непроменен, повиши ключовия си краткосрочен лихвен процент на предишното си заседание през януари.


Повишаването на основния индекс на потребителските цени, с изключение на нестабилните пресни храни, е последвал ръста от 3,2 на сто през януари. Нивото на инфлация остава на равнището на или над целта за ценова стабилност от 2 на сто на Bank of Japan от април 2022 г.